Парламентарната комисия по външна политика прие проекта на Христо Иванов за РСМ

Бившият външен министър Захариева обвини депутатите от "Продължаваме промяната", че тупат топката

Христо Иванов, ДБ и Александър Ненков, ГЕРБ
Христо Иванов, ДБ и Александър Ненков, ГЕРБ Източник: Zonanews

Предложеният от Христо Иванов от "Демократична България" проект за решение на казуса с РС Македония бе приет с 11 гласа в Комисията по външна политика в парламента. "Необходимо е проектът на двустранен протокол с Република Северна Македония да бъде вписан преди приемането на преговорната рамка и проекта на заключения на Съвета на Европа".

 

Това каза министърът на външните работи в оставка Теодора Генчовска, която бе изслушана на заседание на ресорната комисия. Генчовска напомни, че с решението на Министерски съвет от миналата седмица всички решения по отношение на преговорния процес са прехвърлени към Комисията по външна политика. Тоест - Министерство на външните работи е стигнало до етап, до който очаква вече политическо решение. 

 

"Докладът, който прочетох, предшества формулировката в проекта на заключенията на Съвета, където вече ясно е казано как ще бъдат включени българите в Конституцията, разясни Генчовска. Тъй като това излиза от Рамковата позиция, на нас ще ни бъде нужна промяна в нея", коментира Генчовска.

 

"Ако говорим чисто технологично и във времеви графици, би било добре протоколът, след като има решение на Народното събрание, да бъде подписан преди приемането на преговорната рамка и заключенията на Съвета. Последната дата на последния Съвет е 28 юни, но преговорната рамка и заключенията могат да бъдат приети на писмена процедура", уточни Генчовска.  

 

Тя посочи, че е задължително преди това МВнР да получи мандат за подписването на този протокол. Министърът в оставка поясни, че предложението на френското председателство ще бъде валидно до края му.

 

"Неслучайно на няколко пъти акцентирах на фактора време, което е изключително важно. Не се ангажирам с това, какво ще предложи чешкото председателство или шведското", подчерта Генчовска.  

 

Екатерина Захариева (ГЕРБ-СДС) заяви, че е убедена, че чисто технологично има време протоколът да бъде подписан. Според нея подходът, който е избран- първо да се подпише двустранен протокол, който след това да се съблюдава в преговорната рамка, е добър. Захариева също подчерта, че е важно този протокол да бъде подписан преди или едновременно с одобрението на преговорната рамка от Министерския съвет. 

 

Тошко Йорданов, председател на ПГ "Има такъв народ", цитира новина, в която Димитър Ковачевски определя френското предложение като неприемливо за Република Северна Македония и посочва, че то би било приемливо, ако в него се съдържа чиста формула за македонския език, преговорната рамка и ясна защита на македонската националност. Исторически искания не могат да бъдат част от преговорната рамка и това го казват те, искайки чист македонски език в преговорната рамка.

 

"Току-що македонците обезсмислиха до голяма степен това, което ние обсъждаме. В това, което така или иначе предлагат французите, проблемът с езика е оставен да виси във въздуха", заяви Тошко Йорданов.

 

Вчера на заседание на Министерски съвет външно министерство спази конституционната процедура и внесе проект на решение, което не беше прието, каза още външният министър в оставка. Причината е политиката на премиера Кирил Петков, всички решения по въпроса за РС Македония трябва да минат през Комисията по външна политика и да се вземат от Народното събрание.

 

"От това става ясно, че Министерски съвет се държи неадекватно и ние трябва да вземем решението", обяви Даниел Митов от ГЕРБ-СДС.

 

Бившият външен министър и депутат от ГЕРБ-СДС Екатерина Захариева също подчерта, че е важно протоколът да бъде подписан преди Преговорната рамка. "Този протокол може да бъде подписан и без решение на Министерски съвет", добави тя.

 

Захариева обвини депутатите от "Продължаваме промяната", че тупат топката и бавят обсъждането на трите проекта, за да не могат да влязат утре на заседание на парламента. Тя беше подкрепена от депутата от ДПС Станислав Анастасов. Предложенията са на ДПС, ГЕРБ и "Демократична България".

 

В началото на днешното заседание "Възраждане" поиска отлагане, но това беше отхвърлено.

Още от "Политика"

Външният министър Георг Георгиев разговаря с държавния секретар на САЩ Марко Рубио

Министър Георгиев подчерта постиженията в модернизацията на българските въоръжени сили, реализирани в партньорство със САЩ, а именно закупуването на изтребители F-16 Block 70, първият от които вчера кацна на българска земя

Прочетете повече прочетете повече

Очаквано: Първият вот на недоверие към кабинета "Желязков" е неуспешен

Против внесения вот бяха групите на ГЕРБ-СДС (66 депутати,) "ДПС-Ново начало"( 29 депутати), "БСП-Обединена левица" (19 депутати), "Демокрация, права и свободи"-ДПС (19 депутати) и "Има такъв народ" (17 депутати)

Прочетете повече прочетете повече

Депутатите гласуват първия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

В дневния ред е изслушване на министъра на околната среда и водите Манол Генов и на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов относно спешни мерки за преодоляване на очаквана криза с питейното водоснабдяване

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: С получаването на първия изтребител F-16 затвърждаваме стратегическото партньорство между България и

Партньорство, което започна по време на правителството на премиера Бойко Борисов и първия мандат на президента Тръмп, което продължава и днес, припомни Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отпуска близо 35 млн. лева за великденски добавки за 700 000 пенсионери

Това е знак на съпричастност, който не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати светлите великденски празници, подчерта министър-председателят Росен Желязков

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени