Парламентът не събра кворум, за да започне работа

Днешната регистрация в Народното събрание изглежда показателна за това как ще бъде гласуван вотът на недоверие тази вечер

Народното събрание
Народното събрание Източник: Zonanews

Парламентът не събра кворум за началото на заседанието на законодателния орган. 110 депутати се регистрираха. ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и "Има такъв народ" не се регистрираха за началото на работния ден.

 

Затова заместник-председателят на парламента Мирослав Иванов даде 15 минути почивка. В залата бяха 110 депутати - 64 от "Продължаваме промяната", 24 от БСП, 16 от "Демократична България" и независими шест депутати.

 

И от втория опит парламентът не събра кворум. След многократното призоваване на депутатите да се явят на работните места чрез сигнала от пленарна зала, регистриралите се народни представители отново бях под 121 - 113 депутати.

 

Заместник-председателят на парламента Мирослав Иванов даде трети последен шанс от 20 минути, за да се събере нужният кворум от 121 депутати.  В сградата на Народното събрание реално има депутати от опозицията, но те не се регистрират, за да може да се събере кворум.

 

Вчера от опозицията настояваха първо да се гласува вота на недоверие, като най-важната тема в политическия дневен ред. Парламентът трябваше да започне работа с избор на нов председател на Народното събрание, след като миналата седмица със 125 гласа на ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и "Възраждане" Никола Минчев от ПП загуби стола.

 

От управляващата коалиция, която остана с трима участници - ПП, БСП и ДБ, коментираха още тогава, че вотът против Никола Минчев е демонстрация на новото мнозинство в парламента.

 

Днешната регистрация в Народното събрание изглежда показателна за това как ще бъде гласуван вотът на недоверие тази вечер. Според решението от вчера Народното събрание ще проведе извънредно заседание в 19 часа.

Още от "Политика"

Тома Биков от ГЕРБ предупреди: Новият правилник на НС опасно ограничава парламентарния контрол

Тома Биков заяви, че тяхната парламентарна група държи да се запази парламентарният контрол в сегашния му вид и да "не бъдат създавани задни изходи за министрите".

Прочетете повече прочетете повече

Петър Петров: Диктатура без прецедент, управляващите ограничават опозицията

Предложенията на "Прогресивна България" за промени в правилника на НС нарушават принципите на парламентарната демокрация, казва депутатът от проруската партия "Възраждане"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени