Парламентът прие декларация за осъждане на продължаващата война на Руската федерация срещу Украйна и на политическите репресии на режима на Владимир Путин, както и с призив за ускорени реформи в сектор "Сигурност", които да елиминират влиянието на Русия у нас.
Проекторешението беше внесено от "Продължаваме промяната - Демократична България" на 20 февруари и бе гласувано да бъде включено в седмичната програма на депутатите като точка трета чак днес (23.07). То беше прието със 112 гласа "за" (ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-НН), 52 "против" ("Възраждане", 17 от БСП-ОЛ, 5 от "Величие"), 26 "въздържали се" (един от БСП-ОЛ, ИТН, МЕЧ).
В декларацията е записано, че българският парламент трябва да се солидаризира с Европейския парламент и да потвърди определението на Руската федерация като държава, подкрепяща тероризма. Освен това се предлага да се приложи опитът на партньорите от ЕС за санкциониране на имущество и активи на Русия в България, като тези средства да бъдат използвани за възстановяване на Украйна след войната.
Призовава се за мерки за възстановяване на пълния контрол върху комплекс "Камчия" и други руски държавни и общински активи в България.
"Започват целенасочени усилия за установяване на пълния обхват на стратегическите обекти на територията на Република България, които са собственост на руски физически или юридически лица, с оглед оценка на тяхното въздействие върху националната сигурност, както подготовка по законодателни и административни мерки за ограничаване, национализация или друго правно действие спрямо тези обекти, ако се установи, че представляват заплаха за демократичния ред и интересите на страната", пише още в декларацията.
В нея се залагат приоритети като засилване на българските отбранителни способности; повишаване на заплащането на българските военнослужещи; подобряване на условията в българската армия; засилване на дейността на България в рамките на НАТО и инициативата "Три морета".
В декларацията се предлага започване на работа по законодателни промени, създаващи инструменти за идентификация и ограничаване на пропагандни канали, свързани с Руската федерация, като в същото време се осигурява свобода на независимите медии. Реформите трябва да гарантират, че българската информационна и медийна среда няма да бъде уязвима от пропагандното влияние от страна на Кремъл, пише още в документа.
В дебатите се включиха основно депутати от "Възраждане", които не за първи път правиха изказвания, реплики и дуплики помежду си. Те осъдиха декларацията, като оспорваха всяка точка от нея и обвиниха ПП-ДБ в пропаганда.