Парламентът призовава Скопие да възстанови диалога и да спре провокативното говорене

В 3 точки декларацията потвърждава политическото намерение и стремеж за довършването на изграждането на Паневропейски коридор VIII

Народно събание, пленарна зала
Народно събание, пленарна зала Източник: Zonanews

Със 178 гласа "за" Народното събрание единодушно прие декларация във връзка със систематичното и методично разрушаване на диалога между Република Северна Македония и Република България и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващите политически фактори в Република Северна Македония.

 

В нея се призовава Скопие да възстанови прекъснатия диалог и да спре провокативното говорене, като се изразява категоричното несъгласие с отричането на общата история, което представлява нарушение на Договора за добросъседство.

 

"Изразява категорично несъгласие с отричането на общата история на РСМ и България от страна на членовете на правителството на РСМ, което представлява директно нарушение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество", прочете част от декларацията Георг Георгиев- ГЕРБ-СДС.

 

В 3 точки декларацията потвърждава политическото намерение и стремеж за довършването на изграждането на Паневропейски коридор VIII. Настоява за възстановяване на прекъснатия от страна на Република Северна Македония позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо България.

 

Потвърждава волята на българската държава и институции относно организирането на съвместни чествания на общи исторически събития и личности, предвид богатата обща история на двете държави.

 

До приемането на декларацията се стигна след извънредно заседание на външната комисия, свикано от нейния председател Бойко Борисов.

 

"Най-важното, което даваме с всички колеги тука е, че всички политици, българската държава, всички партии сме единни, когато касае добросъседството между двете държави. И всеки, който го нарушава, да си понася своята отговорност", подчерта Бойко Борисов.

 

По-рано Борисов посочи, че Албания е приела българско малцинство и върви напред. Решението на Брюксел Скопие и Тирана да тръгнат с различна скорост към Европа предизвика реакцията на всички парламентарни партии.

 

"Времето показа, че споразумението, което направихме по време на нашето правителство - френското предложение се оказа много добро за България. Реално целият ЕС застана на страната на България и РСМ трябва да реши иска ли да приеме българите в своята Конституция или пътя ѝ към Европа се затваря", заяви Кирил Петков, съпредседател на ПП-ДБ.

Още от "Политика"

ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите

От ГЕРБ посочват, че в предварителните разговори, които са водени с коалицията ПП-ДБ са изяснили целта на срещата -  излизане от кризата чрез формиране на мнозинство, което да излъчи председател на НС, министър - председател и правителство

Прочетете повече прочетете повече

Министър Коритарова: Българските общини има какво да покажат като опит в устойчивото развитие на градовете

Регионалният министър връчи отличията на общините Сливен и Стрелча, които са победители съответно в категориите "Устойчива мобилност" за общини с население над 40 000 жители и "Енергия и емисии" за общини с население под 40 000 жители

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени