Парламентът ратифицира на първо четене Споразумението между правителствата на България и САЩ по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и Ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари 2024 година. "За" бяха 149 депутати, "против" – 50, трима се въздържаха, съобщи БТА.
С решение на Народното събрание от 12 януари и 18 декември 2023 г. министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия за вземане на положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000.
В изпълнение на решението е подготвен проект на споразумение с рамка за засилване на сътрудничеството по изпълнение на Проект по проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на един нов реактор с инсталирана мощност от най-малко 1000 мегавата в АЕЦ "Козлодуй".
След влизането в сила на закона министърът на външните работи трябва да уведоми по дипломатически път САЩ за ратифицирането на споразумението, а министърът на енергетиката да обнародва в "Държавен вестник" документа в 15-дневен срок от датата на влизането му в сила за България, записаха депутатите.
От "Възраждане" и "БСП за България" бяха категорично против ратифицирането на документа и го определиха като национално предателство. Лидерът на проруската партия "Възраждане" Костадин Костадинов коментира, че към настоящия момент имаме тежка енергийна зависимост от САЩ.
Колегата му Коста Стоянов попита министъра на енергетиката в оставка Румен Радев защо процедурата не е по Закона за обществените поръчки (ЗОП) и, ако управляващите се позовават на изключенията в него, искано ли е разрешение от ЕК за провеждане на точно такава процедура.
Нямало го и името на доставчика, който ще достави технологията за площадката, в споразумението не била записана дори и технологията, имало само конкретно име на банка.
Споразумението от страна на САЩ е подписано от Андрю Лайт, помощник секретар по международните въпроси към Министерството на енергетиката, отговори министърът на енергетиката в оставка Румен Радев.
По темата за ЗОП той обясни, че това е ратификация на междуправителствено споразумение, в което се казва, че всяка от страните стриктно спазва процедурите си и националното си законодателство, а България - и европейското. Това споразумение е нотифицирано от ЕК, подчерта министърът.
България суверенна държава ли е, ако това не е национално предателство какво друго трябва да направите, за да се квалифицира като национално предателство, заяви Борислав Гуцанов от "БСП за България".
Председателят на енергийната комисия Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) предложи, а парламентът прие, срокът между двете четения да е три дни.