Посланикът на ЕС в Скопие: Северна Македония трябва да реши спора с България

Гир призова властите в Скопие да продължат с реформите

Скопие, Парламент на Република Северна Македония
Скопие, Парламент на Република Северна Македония Източник: Zonanews

Посланикът на Европейския съюз (ЕС) в Скопие Дейвид Гир призова властите в страната да разрешат спора с България, за да може да започнат преговори за присъединяване. "Къде се намираме в момента? Има предложение на португалското председателство, което има за цел да придвижим процеса напред. Има определен напредък, но сме длъжни да продължим към целта. В същото време се водят конструктивни дискусии между София и Скопие. Трябва да се съсредоточите върху реалните възможности и двустранните отношения между Северна Македония и България за да има напредък", каза Гир.

 

"Това са правилата на играта. Трябва да се разбере, че тук става въпрос за покана към трета държава, която да се присъедини към клуба. Да седне на масата и да взима решения. Тази тема е много важна", каза още посланикът по повод твърдението на македонския премиер Зоран Заев, че Европа има проблем, който произлиза от самия ЕС. Изявлението бе направено след отлагането на започването на преговори с РСМ за членство в ЕС.

 

"Република Северна Македония и България трябва да продължат с диалога. Много е важно да продължат усилията и на двете държави за да има решение на проблема. Има открити двустранни въпроси. В тази ситуация, както и в миналото ние окуражаваме и двете страни да решат тези въпроси двустранно. Това не се случва за първи път при членството на една страна, която да има двустранни спорове, които са били решавани и след което засегнатите държави са станали членки на ЕС. Убеден съм, че и този въпрос може да бъде решени и ще видим РСМ като член на ЕС", каза Гир пред местната телевизия Сител.

 

Посланикът подчерта, че стратегическата цел на ЕС е Северна Македония да бъде част от ЕС. Гир призова властите в Скопие да продължат с реформите, защото това ще гарантира започването на преговори за присъединяване.

Още от "Политика"

Премиерът Желязков: ТОЛ камерите ще снимат движението в аварийните ленти, МВР ще глобява нарушителите

Само за три дни в периода петък-неделя през миналата седмица (04-06.07.2025г.) от "Пътна полиция" са наложени 29 глоби на стойност по 1000 лева за шофиране в аварийната лента

Прочетете повече прочетете повече

Росен Желязков: Основното за нас е да обезпечим нормалното движение на хората в летните почивни месеци

Данните от контролната дейност сочат, че са извършени 40 000 проверки, съставени са 11 600 фиша, 2300 акта. 29 нарушители са санкционирани с по 1000 лева за движение в аварийната лента и три месеца отнемане на книжката

Прочетете повече прочетете повече

Бойко Борисов: Когато ПП-ДБ ви кажат "добър ден", може да си пуснете лампите, значи вече е тъмно (ВИДЕО)

Имаме днес на второ четене Закона за висшето образование, което Краси Вълчев ще ви каже какво ще направим, за да бъде решен проблема с таксите на студентите. Това е важното за мен

Прочетете повече прочетете повече

Деница Сачева за еврозоната: Това е успех на партия ГЕРБ и на всички управляващи

По думите ѝ, има национални цели, които трябва да бъдат постигнати, които са свързани с това България да има по-добър стандарт на живот, да има по-добри възможности за развитие

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени