Целта на ПП-ДБ е да спре Пеевски да презареди своето влияние в прокуратурата, службите, съдебната власт и регулаторите. Това заяви лидерът на "Да, България" Христо Иванов пред БНР. По негови думи това е фундаменталният въпрос за функционирането на републиката. "Това е връщане на империята на страха. Следващото издание на тази система ще бъде много по-брутално от 2017 г. ", предупреди той.
"ГЕРБ трябва да решат дали ще са с Пеевски, който им провежда оперативки, присъства на събрания на Изпълнителната им комисия, привиква ги. Ние с проекта за споразумение сме дефинирали с каква цел бихме подкрепили правителство. ГЕРБ и всички политически сили да изберат дали ще бъдат инструменти на Пеевски да си укрепи държавата, или ще продължим усилията да изкопчим държавата", подчерта Иванов.
Той увери, че в коалицията са единни във всяко едно отношение по проблема и в необходимостта да се приложи следващият пакет реформи и кадрови промени в споразумението. Иванов посочи, че в името на "изкопчване на държавата" ще разговарят с всички политически сили и "открехна вратата" към БСП и ИТН.
Относно конституционните промени той заяви, че ПП-ДБ са предлагали по-прост вариант - служебното правителство да бъде в състав на редовното към момента и преназначавано с указ на президента. Според него не било уместно да се поставя въпросът, че има някаква грешка и някой да си признае.
Иванов обясни, че в промените се залага на търсене на баланс в триъгълника - парламент, кандидат-премиер и президент. По негови думи е необходим баланс в ситуация на криза, за да се проведат честни и по неутрален начин избори. Нито Радев, нито Главчев, нито голяма част от политическите сили обаче не разбирали, че трябва да се търси този баланс.
Иванов заяви, че президентът е провел формално консултациите за съставяне на служебен кабинет, поради което ПП-ДБ са напуснали. "Президентът казва, че прави консултации, но "нямам правомощия да коментирам министрите". И допуска в състава на този служебен кабинет представител на прокуратурата, при положение че това е органът, който се опитва активно да води кампания срещу проекта на Закона за съдебната власт. Защо за външния може, а за вътрешния не може - защото от вътрешния зависи провеждането на избори", коментира съпредседателят на ДБ.