Правната комисия отложи разискванията по механизма за разследване на главния прокурор

Причината, посочена от Чолаков, да се отложат разискванията е, че би било добре да се създаде работна група, която да помисли по зададени днес в дебата въпроси, както и че главният прокурор Иван Гешев изрично е поискал да бъде изслушан от народните представители

Народно събрание
Народно събрание Източник: Zonanews

Правната комисия на Народното събрание отложи разискванията по шест законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт, в които се включва и предложението за създаване на механизъм за разследване на главния прокурор.  

 

Дебатите и гласуването на първо четене бяха отложени за следващата сряда. Предложението беше направено от председателя на комисията Радомир Чолаков (ГЕРБ) и беше подкрепено от 16 народни представители, а шестима гласуваха против.

 

Заседанието започна в 15 часа, беше открито от председателя на парламента Вежди Рашидов и продължи почти до 21 часа, като през това време бяха изслушани позиции по законопроектите от институции и неправителствени организации, съобщи БТА.

 

Причината, посочена от Чолаков, да се отложат разискванията е, че би било добре да се създаде работна група, която да помисли по зададени днес в дебата въпроси, както и че главният прокурор Иван Гешев изрично е поискал да бъде изслушан от народните представители (Иван Гешев е на посещение в Турция, бел. ред.).

 

"Нямаме намерение да саботираме или да бавим процеса, но бяха дадени нелоши идеи. Нека да обсъдим още няколко дни", посочи Чолаков. Той добави и че разискванията биха удължили много днешното заседание.

 

Милен Матеев и Мирослав Иванов от "Продължаваме Промяната" и Надежда Йорданова от "Демократична България" се изказаха против предложението на ГЕРБ за отлагане. Те посочиха, че позицията на прокуратурата е била изслушана днес, представена от заместниците на главния прокурор и не е нужно той да бъде изслушван - неговата позиция можела да се представи и в писмен вид. Също така дадоха за пример заседанието на правната комисия за Изборния кодекс, което е било до сутринта и тогава не е имало проблем с продължителността.

 

Петър Петров от "Възраждане" заяви, че би искал да се запознае с изказаните днес становища, които са били много на брой и подкрепи разискванията да се проведат в друг ден.

Още от "Политика"

Министър-председателят Росен Желязков ще участва в церемония по представяне на колоездачната обиколка на Италия

В делегацията, водена от министър-председателя, са и министърът на младежта и спорта Иван Пешев и министърът на туризма Мирослав Боршош

Прочетете повече прочетете повече

Юлияна Матеева: Ясно е, че Ивелин Михайлов е неустановеният депутат с имунитет по делото "Исторически парк"

Софийският градски съд остави в ареста всичките седем лица задържани за корупция, пране на пари и имотни измами след акцията на Антикорупционната комисия

Прочетете повече прочетете повече

В момента има социални напрежения, защото се натрупаха поводи през последните години, заяви премиерът Росен Желязков

Желязков увери, че в момента кабинетът функционира много добре като единен орган, независимо от сложната партийна конфигурация в него.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени