Премиерът Борисов: Вечна памет на жертвите на комунистическия режим
Все още има и политици, които твърде плахо говорят по темата, а претендират за демократи, пише в пост на своя фейсбук профил министър-председателят
Бойко Борисов Източник: БТА
Сподели
Министър-председателят Бойко борисов не пропусна и тази година на 1 февруари да почете жертвите на комунистическия терор в България. За разлика от Румен Радев, който нито веднъж за последните 4 години, откакто е президент на Република България, не го направи. Нито отиде на мемориала до НДК да почете паметта на невинните жертви на просъветските болшевици в България. Ето какво написа премиерът Борисов в своя профил във Фейсбук:
"Вечна памет на жертвите на комунистическия режим! Преди 76 г. така нареченият "Народен съд", който нито е народен, нито е съд - дава началото на един от най-черните процеси в нашата история. Нелегитимен, примитивен и политически контролиран, той ликвидира физически част от елита на нацията. За съжаление, все още има гласове, че този престъпен акт е "необходимо и неизбежно правосъдие". Все още има и политици, които твърде плахо говорят по темата, а претендират за демократи. Затова се радвам, че усилията ни дадоха резултат и десетокласниците вече изучават историята на комунизма в България. Само обективното познаване на миналото може да ни даде нужните поуки за бъдещето. Днес страната ни е уважаван член на ЕС, който е гарант за спазването на човешките права и демократични принципи. Безспорно - хилядите жертви са най-болезнената, но не и единствената последица от комунистическия режим. Щетите върху икономиката, които комунистите и техните наследници оставиха, поправяме и до днес! Същите тези наследници, днес пребоядисани в различни цветове, отново искат властта на всяка цена. И за целта използват добре познатите методи - унижение и унищожение на политическите противници. Ние ще продължим да бъдем алтернатива на това. Заради прекършените съдби, пред които се покланяме днес!"
Постът на министър-председателя за 1 февруари и почитане паметта на жертвите на комунистическия терор
Възнагражденията й за 2023 година са близо 104 000 евро, за 2024 г- близо 158 000 евро, за 2025 г. – 305 000 евро. Това при загуба на НДК от над 48 млн. евро
В рамките на конференцията ще бъдат обсъдени подходите за следвоенното възстановяване на Украйна и на критичната инфраструктура и логистичните връзки в региона.
Дефицитът, който правителството на Радев предвижда, е 5,7% от БВП, или малко над 7 000 млрд.евро. За сравнение, бюджетът, заради който беше поискана оставката на кабинета “Желязков”, предвиждаше дефицит от 3 649 млрд.евро, или 3% от БВП
Премиерът открои три стратегически области на възстановяването, за които Киев може да разчита на българска подкрепа - енергийната диверсификация, свързаността в региона на Черно море и сътрудничеството в сферата на сигурността