Премиерът Денков: В момента министър Тагарев си върши работата като военен министър. Да, понякога е малко по-остър в изказа, но това не е основание за оставка

ЕС се фокусира върху охраната на външните си граници

Николай Денков
Николай Денков Източник: Пресцентър на МС

Европейският съюз (ЕС) ще се фокусира върху охраната на външните си граници и ще работи по-активно с държавите, от които идват нелегалните мигранти. Около тези намерения са се обединили днес участниците в неформалното заседание на Европейския съвет в испанския град Гранада.

 

"Дискусията беше изключително свързана с това как да защитим външните граници от нелегална миграция и същевременно да подпомогнем легалната. Някои държави в Европа като Германия имат голяма нужда от специалисти отвън. Всъщност около половината от мигрантите през тази година идват легално, проблемът е с останалите. Трябва да разграничим легалната от нелегалната миграция, желаните мигранти от тези, които търсят социални помощи и не искат да се интегрират в Европа", отбеляза премиерът акад. Николай Денков пред журналисти след срещата.

 

Той посочи като положителен пример сътрудничеството между ЕС и Турция по отношение на нелегалната миграция: "То помага значително срещу мигрантския натиск върху границите с България и Гърция. Контрастът с африканските държави е много голям."

 

Разширяването на ЕС също е било тема на разговор между лидерите на Съюза. България подкрепя присъединяването на Западните Балкани. "Ясно е, че тези държави имат бъдеще в Европейския съюз и ако не бъде ясно показано как то да се реализира, те могат да търсят друг път на развитие. Никой няма полза от това", каза министър-председателят.

 

Страната ни продължава да очаква Северна Македония да изпълни ангажиментите, поети към ЕС през 2022 г. Основният от тях е включването на българите като държавотворен народ в Конституцията на страната.

 

Николай Денков и Еманюел Макрон
Николай Денков и Еманюел Макрон Източник: Пресцентър на МС

Общите интереси на България и Франция в сферата на ядрената енергетика са обсъдили днес в отделна среща министър-председателят и президентът Еманюел Макрон.

 

"Вече се знае, че за шести реактор на АЕЦ "Козлодуй" очакваме гориво, произведено от френска компания. Разчитаме също така на високата експертиза на Франция при изграждането на седми и осми реактор", коментира акад. Денков.

 

Запитан за евентуална оставка на министъра на отбраната Тодор Тагарев, премиерът припомни, че България е в предизборна ситуация. "В момента министър Тагарев си върши работата като военен министър. Да, понякога е малко по-остър в изказа, но това не е основание за оставка", заяви министър-председателят.

Още от "Политика"

Тодор Тагарев: Руският самолет е събрал разузнавателна информация и вероятно ще я даде на Иран

България беше използвана, за да се легитимира това, което излиза във "Файненшъл таймс" – едно много реномирано издание, което има влияние върху столиците на много държави, заяви Йордан Божилов

Прочетете повече прочетете повече

Министърът на отбраната: Пряка заплаха за националната ни сигурност няма, не се водя от статии във вестниците

Изказването му е по повод публикацията на Financial Times, че Иран обмисля атаки срещу американски военни обекти в Европа, включително в България

Прочетете повече прочетете повече

След пенсиите - Радев и компания намаляват и минималната работна заплата с 30 евро

Преговорите за минималната работна заплата продължават, като очакванията са в четвъртък Националният статистически институт да успее да представи данните за изменението на медианната работна заплата, за да се види и конкретната формула.

Прочетете повече прочетете повече

Борисов във Варна: Дадоха "Евровизия" на Бургас, за да отстранят Димитър Николов от президентската надпревара (ВИДЕО)

До септември ГЕРБ ще извади правителство в сянка, за да може да е ясно кой ще изпълнява функциите на министри, ако хората ни се доверят при следващите избори, заяви още лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени