Премиерът Главчев: Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите

В хода на днешната среща на премиера Димитър Главчев беше докладван напредъкът по преструктуриране на работата по границите с Румъния и Гърция

Работна среща в МС
Работна среща в МС Източник: Пресцентър на МС

Днес стана факт очакваното от години. Пълноправното членство на България в Шенген е историческо събитие. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев в началото на днешната работна среща в Министерския съвет. Премиерът изтъкна целенасочената работа на служебния кабинет по темата, както и усилията на редица предходни правителства. Важен е крайният резултат, изтъкна Главчев.

 

Министър-председателят посочи множеството икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите от пълноправното членство на страната ни в шенгенското пространство. По изчисления на икономисти финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 милиарда лева годишно. Наред с това стотици хиляди часове спестено време и сериозно намаление на количеството въглеродни емисии годишно се очаква да бъдат също част от ефектите на по-малкия престой по границите.

               

В хода на днешната среща на премиера Димитър Главчев беше докладван напредъкът по преструктуриране на работата по границите с Румъния и Гърция. Смесените екипи на МВР, Митниците, АПИ и НАП активно си взаимодействат, набелязани са мерките, които ще се предприемат на локално ниво. Обсъжда се промяна на пътната маркировка и сигнализацията, където е необходимо. Полагат се също усилия до края на годината да заработят и четирите ленти за движение при ГКПП Кулата.

               

На срещата беше подчертано, че след 1 януари границите няма да останат безконтролни, тъй като държавата има своите ангажименти по опазването им. Работата ще се измени и ще се реализира на принципа на "анализ на риска", ще се правят също проверки на случаен принцип, като основно целта ще бъде противодействие на нелегалната миграция. Докладвано беше още, че към момента не се наблюдава увеличение на миграционния натиск.

Още от "Политика"

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС спряха изграждането на гето на “Ломско шосе” в София

Според внесения в СОС доклад на кмета Терзиям, т.нар. мобилни жилища за роми трябва да се намират на бул. "Ломско шосе" - между две метростанции и в близост до жилищни блокове

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Предложихме държавата да се намеси в кризата с боклука, кметът каза, че ще се справи

По думите му срещата с кмета Терзиев и кметовете на "Люлин" и "Красно село" не е била с цел да се търсят причините и последиците от създадената ситуация

Прочетете повече прочетете повече

Започва изграждането на електрически зарядни станции в 35 жп гари в страната

Това стана ясно при подписването на Меморандум за сътрудничество и взаимодействие между НК "Железопътна инфраструктура",  "Електроенергиен системен оператор" ЕАД и "ЕСО Чардж" ЕАД

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени