Премиерът Главчев: Месец след изборите, очакваме политиците да постигнат консенсус и да решават проблемите на хората

Премиерът Главчев отбеляза, че евентуалното пълно приемане на България в Шенген носи безспорни ползи за всички граждани, особено за бизнеса и за туризма

Димитър Главчев
Димитър Главчев Източник: Пресцентър на МС

Точно един месец след произвеждането на последните извънредни парламентарни избори, а все още сме в първото заседание на Народното събрание. Всички очакваме политическите сили да постигнат консенсус, да сформират мнозинство и редовно правителство, и да започнат да се занимават с проблемите, които стоят пред българските граждани. Това коментира в началото на днешното правителствено заседание министър-председателят Димитър Главчев.

 

Той призова политиците да спрат да прехвърлят проблемите и да спекулират по отношение на служебния кабинет. "Ако се захванат с решаването на проблемите на хората мисля, че няма да им остава време за спекулации", допълни Главчев.

 

Позитивни сигнали за работата, а и за характера на служебното правителство разчете премиерът в думите на президента Румен Радев, при посещението му в Сингапур и Виетнам. "Президентът каза, че зад служебното правителство не стои политическа воля", припомни министър-председателят и коментира, че явно вече е ясно - служебният кабинет има волята да работи. Главчев отбеляза, че приема като позитивна оценка факта, че трима министри са поканени в делегацията на президента.

 

В Министерския съвет, след правителственото заседание, се провежда среща относно готовността за работа на граничните пунктове с Румъния и Гърция при евентуалното пълноправно приемане на България в Шенген от 1 януари следващата година, която беше свикана от министър-председателя.

 

"Миналия петък от Будапеща получихме позитивен сигнал за сухопътния Шенген, какъвто нямаше да получим, ако нямаше доверие в служебното правителство. Бяха отчетени резултатите, постигнати от декември миналата и януари тази година до момента. В този период две-трети от времето управлява служебното правителство", напомни премиерът.

 

Заседание на служебното правителство
Заседание на служебното правителство Източник: Пресцентър на МС

Той подчерта, че ако Европа нямаше доверие в правителството това нямаше да се случи. "Отчетена беше работата на много критикуваното Министерство на вътрешните работи, в този период министри бяха Калин Стоянов и Атанас Илков, най-критикуваните министри във всяко отношение", изрази своето недоумение премиерът, като подчерта приноса и на Министерство на отбраната за охраната на външната граница на ЕС.

 

Премиерът Главчев отбеляза, че евентуалното пълно приемане на България в Шенген носи безспорни ползи за всички граждани, особено за бизнеса и за туризма. Финалното решение ще бъде взето на 12 декември, припомни той.

Още от "Политика"

Борисов разговаря с временно изпълняващия длъжността посланик на САЩ в България

За ГЕРБ мирът и сигурността винаги са били основни цели. Затова и ГЕРБ от самото начало на руската агресия срещу Украйна е солидарна с украинския народ, заяви още лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Министър Ирина Щонова: Няма криза на пазара на горивата, а сътресения

Според нея през годините част от бизнеса не е предприемал достатъчно мерки за защита срещу подобни ценови шокове, като например дългосрочно договаряне на енергийни цени или използване на финансови инструменти за хеджиране на риска

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени