Премиерът Росен Желязков отлита днес за Рим начело на официалната българска делегация, която ще отдаде почит на светите места, свързани с делото на първоучителите Светите братя Кирил и Методий. В навечерието на 24 май – Деня на българската азбука, просвета, култура и славянската книжовност българският министър-председател ще бъде приет на аудиенция от папа Лъв XIV и ще се срещне с министър-председателя на Италианската република Джорджа Мелони.
Това е третото посещение на премиера в Рим за последните две седмици - той бе на погребението на папа Франциск, после на инаугурацията на папа Лъв XIV, с когото имаха кратък разговор след церемонията, а сега му предстои и традиционната аудиенция при Светия отец в чест на Празника на българската книжовност.
Среща с Джорджа Мелони
В първия ден на посещението, 22 май, след като поднесе венци на бюст-паметника на Капитан Петко войвода и на паметника на Иван Вазов, акцентът на визитата на Желязков ще падне върху срещата му с италианския премиер Джорджа Мелони. По време на разговора им ще бъдат обсъдени двустранните отношения и актуални въпроси от международния дневен ред. Вчера Мелони заяви, че папа Лъв XIV й е потвърдил готовността на Ватикана да бъде домакин на мирни преговори между Русия и Украйна.
Джорджа Мелони се е консултирала с папа Лъв след телефонен разговор на 19 май между американския президент Доналд Тръмп и руския диктатор Владимир Путин. Мелони разговаряла и с украинския президент Володимир Зеленски и няколко други световни лидери, за да поддържа "тясно сътрудничество" с оглед на мирните преговори. Вероятно всичко това ще бъде в дневния ред на разговора между двамата премиери - на България и на Италия. В края на януари Желязков се видя в Мелони в Европарламента и тогава във фокуса на разговора им бе приемането ни в Шенген. Сигурно една от темите днес ще бъде присъединяването ни към еврозоната.
Късно след обяд Росен Желязов ще положи венец на паметника на светите братя Кирил и Методий в двора на българското посолство в Рим, където вечерта ще се проведе и официален прием по случай 24 май.
Аудиенция при папа Лъв XIV
На следващия ден, 23 май, българската делегация ще пристигне в Апостолическия дворец, където министър-председателят ще бъде приет на аудиенция от Негово Светейшество папа Лъв XIV, а впоследствие ще се срещне си държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.
Това е вторият папа, с когото Росен Желязков се среща. Преди две години, през 2023-а, в качеството му на председател на парламента Желязков водеше делегацията ни за празника и тогава бе приеj от папа Франциск. За втори път Желязков ще се срещне и с държавния секретар на Ватикана Негово високопреосвещенство кардинал Пиетро Паролин. Тогава в делегацията присъстваха депутати от всички парламентарни групи, което бе отбелязано от папа Францис като добър знак за диалог и взаимодействие.
В състава на делегацията са включени министърът на културата Мариан Бачев, заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, митрополит Антоний и епископът на Софийската католическа епархия Петко Вълов.
По традиция българските представители присъстват на тържествената Литургия в базиликата "Сан Клементе", където светите братя Кирил и Методий са служили за първи път на славянски език. Божествената света литургия се отслужва на централния олтар на базиликата от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний в съслужение със свещеници от Европейския диоцез на Българска православна църква – Българска патриаршия.
Другото свята място, свързано с българската писменост в Рим, е базиликата "Санта Мария Маджоре", една от четирите главни папски базилики в Рим, където през IX век папа Адриан II благославя българската азбука. Премиерът ще се поклони пред паметната плоча на светите братя Кирил и Методий.
Почит към делото на светите братя-първоучители
Всяка година официална българска делегация от държавници, политици, интелектуалци и хора на изкуството посещават Вечния град, за да отдадат почит на делото на светите братя. Аудиенцията при папата е традиционна и с нея се отбелязва ролята на България за съхраняване и развитие на делото на Кирил и Методий, обявени от Светия престол за покровители на Европа.
Във Вечния град Рим светите братя Кирил и Методий получават изключителна почит и признание за своето дело, дало възможност за съхраняването и оцеляването на културата и вярата на източноевропейските народи. Светиите са почитани не по-малко и в католическите среди, въпреки Великата схизма от 1054 г., разделила християнската църква между римокатолицизма и източното православие. Култът към свети Кирил в Западната църква винаги е бил свързан със Сан Клементе (свети Климент), който е християнски светец и четвъртият римски папа. В негова чест е осветена и базиликата "Сан Клементе", която се превръща в символ на вярата и просветителското дело.