Президентството: Има друго име за посланик в Киев, което е съгласувано

По информация на NOVA съгласуваното име за назначение е Петър Танев

Президент на Република България, президентство
Президент на Република България, президентство Източник: Zonanews

През октомври месец 2023 г. е съгласуван между МВнР и президентството извънреден и пълномощен посланик на България за Украйна, но процедурата не е доведена докрай.

 

Това заявява тази сутрин от президентството, обявявайки че позицията е в отговор на "изпратени въпроси и на спекулации" в публичното пространство. От президентството посочват, че в края на миналата е протекла съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици.

 

"В рамките на съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици през октомври 2023 г. в президентската институция са постъпили редица мотивирани от министъра на външните работи предложения".

 

По това време на власт беше правителството Денков - Габриел, което означава, че външният министър Мария Габриел е съгласувала име с президента Румен Радев за наш посланик в Киев, а от президентството уточняват, че "държавният глава е уважил мотивите на външния министър".

 

Решението на Министерския съвет обаче след това не е прието или поне такова не е постъпвало в Администрацията на президента, за да стане основание на указ от държавния глава.

 

В края на изявлението от тази сутрин на президентството отсичат - "Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от МВнР кандидат, следва да се търси там".

 

Според синтактичните и граматични правила на българския език за използване на местоимения и наречия за заместване на имена последното изречение от позицията на президентството означава, че отговор трябва да даде Министерски съвет.

 

По информация на NOVA съгласуваното име за назначение е Петър Танев. Вчера надвечер премиерът по времето, което сочи държавния глава, Николай Денков отрече да е участвал в процедура по съгласуване на посланик на България в Киев. Това означава, че съгласувателната процедура е спряла в Министерство на външните работи, което бе ръководено от Мария Габриел.

 

Скандалът между институциите с две поредни позиции на Президентството рано сутрин започна с обявеното име от Соломон Паси за врид. посланик на България в Киев - Николай Ненчев.

 

Според Румен Радев бившият военен министър и лидер на БЗНС не е подходящ за посланик на тази позиция, а правителството на Димитър Главчев заобикаля конституционната процедура с това назначение. Вицепрезидентът Илияна Йотова дори бе по-остра - според нея тази процедура "погазва" Конституцията. 

 

Премиерът Димитър Главчев отхвърли обвинението за нарушаване на правилата и процедурите.

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков благодари на външния министър на Оман за ключовата роля при освобождаването на българските моря

По време на срещата бе изразена обща воля за надграждане на сътрудничеството и превръщането му в основа за дългосрочно стратегическо партньорство между България и Султаната Оман

Прочетете повече прочетете повече

В условия на неотложност! ГДБОП и ДАНС претърсиха дома на депутата от АПС Явор Хайтов

Хайтов и бившият директор на Дирекция "Миглация" Стефан Христов са имали общ консултански бизнес, сръзан с предотавянето на гражданство на лица извън ЕС, съобщиха наши източници

Прочетете повече прочетете повече

Асен Василев: Нямо лошо, че Кирил Петков е предлагал мъжа на Лена Бориславова за зам.-кмет на "Люлин"

Василев разкри, че Кирил Петков е звънял и в други районни администрации на София, за да "търси работа" и на други кадри на ПП, останали извън парламента

Прочетете повече прочетете повече

Селски кмет на ПП-ДБ мина към "Новото начало" на Пеевски

Аз бях кандидат на "Демократична България". Причината за промяната е абсолютно нехайство от страна на коалицията към проектите на селото, както и настроенията на обществеността в селото, заявява той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени