Прокуратурата иска имунитета на Кирил Петков и Божидар Божанов по дело за корупция

Става въпрос за обществена поръчка за близо 18 млн. лв.

Кирил Петков
Кирил Петков Източник: Facebook

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в деловодството на 51-вото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на двама народни представители – Б. Божанов и К. Петков, по предложения на Софийска градска прокуратура (СГП). Касае се за две отделни престъпления, извършени в различни периоди, съобщиха от прокуратурата.

 

Божидар Божанов
Божидар Божанов Източник: Zonanews

Преди това Софийска градска прокуратура предложи на и. ф. главен прокурор да поиска снемане на имунитета на Кирил Петков и Божидар Божанов – народни представители в 51-ото Народно събрание, по досъдебно производство, водено от Комисия за противодействие на корупцията във връзка с обществена поръчка за близо 18 млн. лв.

 

Предложенията са изготвени от наблюдаващ прокурор от СГП след проведено разследване и събиране на достатъчно доказателства, даващи основание за обосновано предположение, че действащите народни представители са съпричастни към извършване на конкретни престъпления от общ характер.  

 

В предложението е мотивиран извод за наличие на достатъчно доказателства, че Кирил Петков е извършил опит за принуда. Според събраните доказателствени материали на 2 октомври 2023 г., в заведение в София той е направил опит да принуди министъра на електронното управление Александър Йоловски, да извърши нещо противно на волята му.

 

Александър Йоловски
Александър Йоловски Източник: УНСС

Народният представител с агресивен тон казал на Йоловски, че когато предприема действия да уволнява хора, които са назначени от Божидар Божанов, трябва да ги съгласува с последния, както и задължително да съгласува с него всичко, което прави като министър, включително важните стратегически въпроси, провеждането на обществените поръчки и всякакви процедури по възлагане, както и че всички важни решения трябва да взима след предварителното одобрение на Божанов, с когото следва да провежда ежеседмични срещи.

 

Петков заплашил Йоловски, че ако не изпълнява нареденото от него, ще има негативни последици в служебен и личен план. Йоловски не се поддал на заплахите, посочва прокуратурата.

 

За Божидар Божанов са събрани достатъчно доказателства, че на неустановена дата в периода от 20.05.2022 г. до 17.06.2022 г., в София, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и Правилника за неговото прилагане и по Вътрешните правила на Министерство на електронното управление за възлагане на обществени поръчки, като предоставил на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Инфраструктура на електронното управление" (ИАИЕУ) файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация и указал да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка на стойност близо 18 млн. лв. с предмет "Внедряване на спешни решения за осигуряване на киберсигурността на мрежите и информационните системи на държавната администрация, обекти от критичната инфраструктура и стратегически обекти и предоставяне на услуги, свързани с разрешаване на киберинциденти".

 

Министерство на електронното управление (МЕУ)
Министерство на електронното управление (МЕУ) Източник: Zonanews

Тази техническа спецификация била изготвена не от служител на МЕУ и в нарушение съответния ред, гарантиращ сигурността на информацията. Така се давало предимство на конкретно гражданско дружество по Закона за задълженията и договорите (представляващо консорциум на търговски дружества) чрез създаване на благоприятни условия при участие и класиране на дружеството за изпълнител на обществената поръчка.

 

 

Според СГП целта на Божанов била да улесни и предостави преимущество на дружеството в обществената поръчка и така да набави облага за него. От деянието са могли да настъпят немаловажни вредни последици – да се разходват непрозрачно публични средства, да се създадат условия за нарушаване на конкуренцията в страната, да се разколебае авторитетът и доверието на гражданите в МЕУ. Случаят е особено тежък, тъй като се застрашава киберсигурността на държавната администрация и деянието е извършено от лице, заемащо длъжността министър.

Още от "Политика"

Делян Добрев: Кирил Петков понесе отговорност без да е пряко замесен, срещу Асен Василев има записи за корупция, свидели

Неговият бивш съдружник Мортен Лунд твърдеше, че той е продал софтуерен код на китайското правителство без знанието на останалите инвеститори в общата им фирма "Евърбред Лимитед" във Великобритания

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков ще участва в инспектирането на ремонта на пречиствателната станция "Ясна поляна"

Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черномори

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков: Повишеният кредитен рейтинг на България е силен сигнал за доверие и стабилност по пътя към евр

Той подчерта, че има пряка връзка между решението на Съвета на Европейския съюз за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. и подобрената оценка от рейтинговите агенции

Прочетете повече прочетете повече

Божидар Божанов: Депутатите от "Демократична България" няма да участват в днешното гласуване на вота на недоверие, но ед

Гласуването по вота на недоверие към кабинета "Желязков" за провал в сектора на околната среда и водите е първа точка в днешната програма на Народното събрание. 

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени