Прокуратурата представи обобщена информация за образуваните преписки и досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите

Образувани са 36 досъдебни производства и 262 преписки

Прокуратура на Република България
Прокуратура на Република България Източник: ПРБ

Във връзка с предстоящите на 02.10.2022 г. парламентарни избори за 48-о Народно събрание във Върховна касационна прокуратура (ВКП) се обобщава постъпилата от прокуратурите в страната информация за образуваните преписки и досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите.

 

От началото на предизборната кампания (02.09.2022 г.) до 10,00 часа на 29.09.2022 г. са образувани 36 досъдебни производства, 262 преписки, по 128 от които е постановен отказ от образуване на досъдебно производство, поради липсата на достатъчно данни за извършено престъпление.

 

По апелативни райони досъдебните производства, свързани с изборите за 48-ото Народно събрание, са разпределени както следва: АП-София – 17, АП-Пловдив - 3, АП-Варна - 8, АП-Велико Търново - 4, АП-Бургас - 4.

До настоящия момент в качеството на обвиняеми са привлечени 3 лица.

 

Във всяка област на страната са създадени областни междуведомствени звена, които осъществяват координация за противодействие на престъпленията против политическите права на гражданите.

 

Още от "Политика"

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македони

По разпореждане на премиера Желязков предложението бе отправено в рамките на телефонен разговор между министъра на външните работи Георг Георгиев и колегата му от Република Северна Македония Тимчо Муцунски

Прочетете повече прочетете повече

Окончателно: Изграждаме огромна натовска база край Кабиле и Безмер

Министрите на отбраната на България и Италия Атанас Запрянов и Гуидо Крозето подписаха Споразумение между правителството на Република България и правителството на Италианската република за сътрудничество в областта на отбраната

Прочетете повече прочетете повече

Кабинетът определи Цанко Бачийски за втори мандат начело на Агенцията за ядрено регулиране

В началото на декември МС прие решение за освобождаване на Борислав Станимиров от длъжността заместник-председател на АЯР, считано от 2 януари 2026 година и определи за зам.-председател Елизабет Цветанова, считано от 5 януари 2026 година

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени