Промените в Конституцията: Ограничени правомощия на президента, двойно гражданство за депутати и министри и контрол над главния прокурор

Депутатите приеха, че държавният глава може да бъде избиран само ако е с българско гражданство

Конституция на РБ
Конституция на РБ Източник: Zonanews

Народните представители приеха промените в Конституцията на второ четене. Основните промени касаят назначаването на служебно правителство, ограничаването на правомощията на президента, както и възможността на лица с двойно гражданство да заемат министерски постове и да стават депутати.

 

Приетите поправки на второ четене се случват без участието на парламентарните групи на ИТН и "Възраждане”, които напуснаха пленарната зала малко след старта на пленарното заседание днес, защото са против предложените от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС промени. В дебата участваха депутатите от ПГ на БСП.

 

Депутатите приеха, че за народен представител може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните осемнадесет месеца в страната. В последствие беше прието, че същото правило ще важи и за министрите.

 

Народните представители приеха и че избори за ново Народно събрание се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащото Народно събрание. Освен това се прие, че с полагането на клетвата на новоизбраните народни представители се прекратяват пълномощията на предишното Народно събрание. С тази промяна на практика се реши, че НС няма да се разпуска и ще продължава да работи дори и ако няма редовно правителство.

 

Народните представители приеха поправка, която е пряко обвързана с начина, по който се формира служебен кабинет. С приетите изменения депутатите решиха, че ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство.

 

За служебен министър-председател президентът назначава като има избор само измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. В списъка беше включен и председателят на ВКС, но в пленарна зала неговата кандидатура беше премахнаха.

 

Според приетите промени, когато в 7-дневен срок президентът не назначи Министерския съвет, предложен от определения служебен министър-председател, служебното правителство се избира от Народното събрание. Президентът насрочва избори за ново Народно събрание в срок до два месеца след назначаване на служебното правителство. В този случай Народното събрание не заседава в едномесечен срок преди произвеждане на изборите като това вероятно се дължи на предизборната кампания.

 

Освен това депутатите ограничиха държавния глава и по още един начин - приеха той да бъде избиран само ако е с българско гражданство. Според промените за президент може да бъде избиран български гражданин по рождение, навършил 40 години, който няма друго гражданство, не е поставен под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода и е живял последните пет години в страната, припомня БГНЕС.

 

По отношение на регулаторите депутатите приеха, че решенията за избор на регулатори трябва да се приемат с мнозинство две трети от всички народни представители.

 

НС прие окончателното разделяне на Висшия съдебен съвет на два отделни органа, като Висшият съдебен съвет се състои от 15 членове и включва председателя на Върховния касационен съд и председателя на Върховния административен съд, които са негови членове по право, осем членове, избирани пряко от съдиите от всички съдилища, и петима членове, избирани от Народното събрание. Висшият съдебен съвет ще остане административен и кадрови орган единствено за съдиите и се предлага и създаване на прокурорски съвет като административен и кадрови орган за прокурорите и следователите.

 

По отношение на Висшия съдебен съвет съгласно предложените промени петима от членовете се избират от Народното събрание, като двама – председателят на ВКС и председателят на ВАС, са членове по право. Мандатът им ще бъде 4 години и няма да могат да бъдат преизбирани веднага след изтичане на този срок.

 

Според измененията, които бяха приети прокурорският съвет ще бъде съставен от десет членове, от които: шест, избирани от Народното събрание; двама, избирани пряко от прокурорите; един от следователите и един от главния прокурор като член по право. Предвижда се ограничение в състава на органа - от квотата на парламента да бъдат избирани прокурори и следователи, защото противното би довело до разместване на баланса между квотите, предвиден в Законопроекта. Мандатът им ще бъде 4 години и не могат да бъдат преизбирани веднага след изтичане на този срок.

 

Депутатите приеха в основния закон да се запише, че всеки съд може да сезира Конституционния съд по своя преценка или искане на страна, но само за противоконституционност на закон, приложим по делото - няма да има възможност да се иска тълкуване на Конституцията.

 

Промените, касаещи фигурата на главния прокурор също минаха на второ четене. Депутатите приеха главният прокурор да се назначава и освобождава от президента по предложение на Висшия прокурорски съвет за срок от пет години без право на повторно избиране. Главният прокурор представлява прокуратурата и ръководи Върховната прокуратура.

 

Главният прокурор по предложение на Върховната прокуратура утвърждава и общи методически правила за дейността в досъдебното производство на прокурорите, следователите и другите разследващи органи, които подлежат на обжалване пред Върховния административен съд, по ред определен в закон. Кандидатури за главен прокурор могат да издигат трима от членовете на Висшия прокурорски съвет, както и министърът на правосъдието.

 

Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение, гласят разпоредбите. За извършено престъпление от общ характер главният прокурор или негов заместник се разследва и обвинението се поддържа пред съда от прокурор, който е заемал длъжността съдия във Върховния касационен съд от наказателната колегия или с ранг на съдия във Върховния касационен съд от наказателните отделения на апелативните или окръжни съдилища до момента на назначаването.

 

Конституционната комисия вече прие промените в основния закон на трето четене и третото гласуване ще е утре в пленарната зала.

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков благодари на външния министър на Оман за ключовата роля при освобождаването на българските моря

По време на срещата бе изразена обща воля за надграждане на сътрудничеството и превръщането му в основа за дългосрочно стратегическо партньорство между България и Султаната Оман

Прочетете повече прочетете повече

В условия на неотложност! ГДБОП и ДАНС претърсиха дома на депутата от АПС Явор Хайтов

Хайтов и бившият директор на Дирекция "Миглация" Стефан Христов са имали общ консултански бизнес, сръзан с предотавянето на гражданство на лица извън ЕС, съобщиха наши източници

Прочетете повече прочетете повече

Асен Василев: Нямо лошо, че Кирил Петков е предлагал мъжа на Лена Бориславова за зам.-кмет на "Люлин"

Василев разкри, че Кирил Петков е звънял и в други районни администрации на София, за да "търси работа" и на други кадри на ПП, останали извън парламента

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени