Росен Желязков: Готвим се за ротация, ГЕРБ няма да събори кабинета

Той бе категоричен, че радикални промени в правителството няма да има

Росен Желязков
Росен Желязков Източник: Zonanews

Няма да съборим кабинета, готвим се за ротация. Това заяви в студиото на NOVA председателят на Народното събрание Росен Желязков от ГЕРБ-СДС.

 

"ДБ има доста балансирана и отговорна позиция по претенциите на ПП-ДБ. Сякаш този казус с желанието на премиера да продължи с качеството си на вицепремиер и външен министър първоначално изглеждаше като лично, а се облече и в партиен контекст", заяви Желязков.

 

Той определи като "нежелателна" възможността да се правят избори в края на годината, след втората ротация. "Това е нашето разбиране – минимални промени, ако трябва изобщо да има промени, защото трябва да има устойчивост", заяви Желязков.

 

"Външният министър в момента трябва да продължи да съвместява тези функции, защото външнополитическата дейност в момента е успешна. След 9 месеца отново да има същото преобръщане е абсолютно нелогично за една консервативна система, каквато е МВнР", допълни Желязков.

 

Той бе категоричен, че радикални промени в правителството няма да има. Ще има кадрови решения, но те няма да променят нито структурата, нито генерално състава на правителството, за да има устойчивост. "Искаме максимално по-малко сътресения в изпълнителната власт, с оглед на желанието изпълнителната власт да бъде достатъчно устойчива, за изпълнява приоритетите", допълни председателят на Народното събрание.

 

Според Желязков МВнР е с най-високи показатели по индикаторите за изпълнение на управленските политики. Председателят на НС оцени като предизборен ход желанието на ПП-ДБ да получат поста на външен министър, с оглед на предстоящите избори за Европейски парламент.  "По-скоро  ултиматумът идва от тяхна страна, докато ние заявяваме, че ако ще правим избори, най-добрият момент ще бъде заедно с европейските", заяви Желязков.

 

Той допълни,че очаква гласуването на кабинет при ротацията през март да бъде с първия мандат – на ГЕРБ-СДС. В отговор на въпрос Росен Желязков каза, че не знае кой ще е последният му ден като председател на парламента, защото не е изяснено в ротационния цикъл дали първо правителството ще се сменя или председателят на НС. По думите му и двете хипотези са възможни и допустими. 

 

Желязков коментира, че застават зад вътрешния министър заради това, което е свършил по работата за приемането ни в шенгенското пространство. "Ние подкрепяме голяма част от министрите, защото считаме, че имат необходимата експертиза", заяви председателят на НС. Той каза още, че след ротацията ще продължи да бъде депутат в парламента.

Още от "Политика"

Министър Ирина Щонова: Няма криза на пазара на горивата, а сътресения

Според нея през годините част от бизнеса не е предприемал достатъчно мерки за защита срещу подобни ценови шокове, като например дългосрочно договаряне на енергийни цени или използване на финансови инструменти за хеджиране на риска

Прочетете повече прочетете повече

Борисов пред пловдивския бизнес: Максимумът съм направил за Пловдив! За 10 години като държавен глава Радев какво е напр

За да има устойчив бюджет трябва да има приходи, за да има приходи трябва да се пребори контрабандата - 14 милиарда за една година повече бяха събрани в бюджета, поясни лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Нанков: "Новите опълченци" (по нелепото сравнение на Андрей Гюров за служебното правителство), са изключили Априлци от д

Очакваме намесата на президента Илияна Йотова, която винаги се е изявявала като пазител на традициите. И която носи отговорност за този служебен кабинет, пише още той

Прочетете повече прочетете повече

Горанов: Компромисите, които се наложи да правим през тази една година, бяха подчинени на тази цел – да се присъединим к

По темата за съдебната реформа и смяната на Висшия съдебен съвет (ВСС) Георги Георгиев заяви, че ГЕРБ отдавна са предложили смяна на ВСС

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени