Лидерът на СДС Румен Христов е задал на вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел в рамките на парламентарния контрол въпроса: "След като статутът и структурата на собствеността на санаторно-оздравителен комплекс "Камчия" край Варна би бил потенциална заплаха за националната сигурност на България, ще бъдат ли предприети действия от страна на правителството имотът да бъде върнат в патримониума на българската държава?". Това става ясно от публикация на Румен Христов във "Фейсбук".
Той изразява увереност, че ще получи добре обоснован удовлетворителен отговор през новата парламентарна сесия и че страната ни ще си върнем собствеността над черноморския имот. "Недопустимо е да има и един квадратен метър българска земя, която да е притежание на държава-агресор", категоричен е Христов.
Той припомня, че и преди повече от година отправи към външния министър в кабинета "Петков" Теодора Генчовска питане по отношение на националната сигурност във връзка със санаторно-оздравителения комплекс "Камчия" край Варна.
"Във въпроса си посочих, че в български медии се появиха публикации относно комплекса "Камчия", който е собственост на правителството на град Москва. Изнесени бяха притеснителни данни за намеренията на руската държава спрямо този имот", обяснява лидерът на СДС.
Той допълва, че комплексът е с територия от 470 хиляди квадратни метра, като площта му е по-голяма от тази на държавата Ватикана. Христов посочва още, че през декември 2019 г. Съветът за национална сигурност на Москва обсъжда, в присъствието на президента Путин, преминаването на почивния комплекс "Камчия" в собственост на руската държава.
По време на изслушвания в горната камара на руския парламент на външния министър Сергей Лавров е зададен следния въпрос от руски сенатори: "Не е ли време правителството да постави точка в този спор и да създаде на базата на "Камчия" руски хуманитарен център като основна чуждестранна културно-хуманитарна площадка за прокарване на нашите т.е. руски интереси в Европа?".
Румен Христов изтъква, че отговорът на Лавров е повече от притеснителен: "Съгласен съм, че това е уникален проект. Ако говорим за "мека сила", това е неин идеален образец в най-позитивен смисъл".
В питането си към Генчовска той споделя мнението си, че тези факти стават изключително актуални, в контекста на войната в Украйна и попитал защо руското правителство на такова високо ниво - президентът Путин и външният министър Лавров, обсъжда детски лагер в България. Лидерът на СДС пита още не е ли това предпоставка "меката сила" да се превърне в "твърда сила".
Той изразява и притеснение дали този имот, собственост на правителството в Москва, няма да послужи като повод руските завоевателни интереси да се насочат към българската част на Черноморското крайбрежие. Тъй като не получил удовлетворителен отговор, още преди изказването на заместник-председателя на Долната камара на руската Дума Пьотр Толстой за дестабилизация на България с помощта на руски граждани, които имат имоти у нас и пребивават в страната, той задал отново въпроса, този път към Мария Габриел.