Румен Радев: Заварих България неразбрана и изолирана в ЕС

България иска ясни правно обвързващи документи и очаква двустранният протокол от 6 точки да бъде готов до началото на ноември

Румен Радев
Румен Радев Източник: Zonanews
Румен Радев заяви преди срещата ЕС- Западни Балкани в Словения, че бил заварил през май месец отношенията на България и Северна Македония в задънена улица.
 
"Три години прегръдки и обещания за подкрепа, въпреки липсата на договор. Помните изненадващото вето, което не беше обяснено пред нашите европейски партньори. Заварихме България неразбрана и изолирана в Европейския съюз", каза той пред журналистите след срещата си с Макрон, Меркел и Зоран Заев.
 
Според Радев трябва да гледаме напред. Истинският проблем бил в системната дебългаризация и постоянното унищожаване на българското културно и историческо наследство.
 
"РС Македония няма как да подмине катарзиса", уверен е държавният глава. И допълни, че очаква от Стево Пендаровски и Зоран Заев смели решения. "Скъсване с идеологемите от тоталитарното минало, с македонизма и с омразата към България. Истинският проблем в РСМ е дебългаризацията и воденият възродителен процес спрямо хората”.
 
"Това не е нито вето, нито стопиране на процеса, ние искаме не повече от това, което иска и всеки един от нашите европейски партньори, да се уважават основните европейски принципи и интересите на всяка държава-член на ЕС. Очакваме да спре този процес", посочи Радев.
 
 

Още от "Политика"

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана за тържествената литургия по повод началото на понтификата

Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия престол Костадин Коджабашев

Прочетете повече прочетете повече

ИТН се събира на Национална конференция, ще избират ръководство на партията

Предвиденият дневен ред включва избор на председател на ИТН, приемане на нов устав, както и избор на Изпълнителен съвет и арбитражно-контролна комисия по предложение на председателя

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени