Русия изгони три германски неправителствени организации

В Русия всеки, който като организация или физическо лице получава пари от чужбина, бива класифициран като "чуждестранен агент"

Москва
Москва Източник: Twitter

Русия класифицира три германски неправителствени организации като нежелани и на практика забрани дейността им, предаде ДПА. Засегнати са Центърът за либерална модерност (Либмод), Асоциацията за германско-руски обмен (ДРА) и Форумът на рускоезичните европейци, се казва в цитирано от ТАСС съобщение на главната прокуратура. 

 

Според информацията разследващите са установили, че дейността на тези сдружения представлява заплаха за конституционния ред и сигурността на Русия. Решението беше предадено на министерството на правосъдието, което поддържа списъка на нежеланите организации. Седалищата и на трите организации се намират в Берлин.

 

Либмод определя себе си като мозъчен тръст за демокрация, свобода и космополитизъм. Наред с другите неща организацията публикува доклади, анализи и статии на тема Русия и си сътрудничи с Центъра "Сахаров" в Москва. ДРА от години организира доброволчески услуги заедно с партньорска организация в Санкт Петербург. Според уебсайта си Форумът на рускоезичните европейци се противопоставя на политиката на Кремъл да присвоява интересите на рускоезичните хора в западните страни.

 

Правозащитници многократно са критикували Русия, че нарушава законите си, за да възпрепятства развитието на космополитно гражданско общество и да заглушава активисти. Критикуват се цяла поредица закони. Например в Русия всеки, който като организация или физическо лице получава пари от чужбина, бива класифициран като "чуждестранен агент". Критици недоволстват, че неправителствени организации биват обозначавани по този начин.

Още от "Политика"

Препоръки към фискалната политика на служебното правителство

Включването на социални политики (като индексации и увеличено капиталово финансиране на общините) в удължителния Закон за събирането на приходи и извършването на разходи компрометира принципите на бюджетното законодателство

Прочетете повече прочетете повече

Росен Желязков и Георг Георгиев проведоха среща с върховния представител за Газа Николай Младенов

По време на разговора бяха обсъдени актуалната динамика на сигурността в региона на Близкия изток, с акцент върху хуманитарната и политическата ситуация в Газа

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Financial Times: Руските тайни служби използват бившите наемници от "Вагнер" за дестабилизация на Европа

След мащабните експулсирания на руски дипломати от европейските столици, способността на Москва да разгърне традиционна разузнавателна мрежа е значително ограничена. Според оценките на разузнаването, това е довело до преминаване към модел на "аутсорсинг"

Последни новини

Най-четени