Сърбия с най-голямо руско влияние

Това сочи проучването на авторитетната международна неправителствена организация със седалище в Братислава GLOBSEC

Александър Вучич и Владимир Путин
Александър Вучич и Владимир Путин Източник: Photos.rg.ru

Изследването е базирано върху пет ключови показателя по скалата от 0 до 100, по която се оценява влиянието на Русия и Китай в България, Черна гора, Чехия, Унгария, Румъния, РС Македония, Словакия и Сърбия. Петте показателя включват общественото мнение, политическата среда, публичния сектор, медийно-информационния сектор, гражданската и академичната общност.


По четири от пет показателя в Сърбия е регистрирано най-високо руско влияние. Това влияние е особено силно що се отнася до първите два фактора – обществено мнение и политическа среда.

 

Най-слабо е руското влияние в Чехия и Румъния, където то е оценено на 29 точки. След тях са Словакия с 32, РС Македония с 40, България с 42, съобщава БГНЕС.


В Унгария и Черна гора руското влияние се оценява на 44 пункта. Изследването е продължило две години и се осъществява с подкрепата на Държавния департамент на САЩ.


Едни от ключовите фактори за влиянието в тези държави са "общественото мнение, панславизмът, езиковата близост, преплитането на историческите и културни връзки, които влияят най-много в Сърбия, България, Черна гора и Словакия".

 

В изследването се посочва, че „в четири от осемте страни православната църква много често се превръща в разпространител на проруските позиции“.

 

В Унгария, Черна гора и РСМ като сериозен фактор за влияние се посочват и антилибералните позиции и клеветническата кампания срещу тях, която се води от защитниците на така наречените традиционни ценности. 

Още от "Политика"

ГЕРБ: Радев защитава руската геополитическа пропаганда, артикулира митове, че руското православие има принос за освобожд

Правителството създава впечатлението, че когато Европа се опитва да ограничи руското влияние, България застава до Русия, заяви от трибуната на НС бившият външен министър Даниел Митов

Прочетете повече прочетете повече

Андрей Ковачев: Само през 2024 г. сме реализирали продажби за 3 млрд. евро на отбранителна и военна техника

По отношение на 21-и пакет санкции за Русия евродепутатът от ГЕРБ-СДС заяви: "Категорично ограничиха възможността на Руската федерация да напредне"

Прочетете повече прочетете повече

Проф. Константинов: До 10 000 евро могат да се увеличат "замразените" депутатски заплати

Имаме 4 200 евро основна заплата. Като прибавите двете трети допълнителни средства, сумата става около 7 хиляди евро. След това идват и други плащания - стигаме до около 10 хиляди евро на човек, посочи експертът

Прочетете повече прочетете повече

Георг Георгиев попита Радев и Чамова: С какво е важен руският патриарх за България, че сме готови да блокираме санкциите

До момента последователната българска позиция винаги е била съгласувана с интересите ни, но и на съюзите, в които членуваме, добави бившият външен министър

Прочетете повече прочетете повече

Кремълската шпионска групировка в МС на България в действие: Подкрепяме санкциите на ЕС срещу Русия, но не и за патриарх

Това каза външният министър Велислава Петрова в Народното събрание, преди да се включи в редовното заседание на ресорната комисия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени