Съветът за сигурност при МС: Не се налагат по-строги мерки заради конфликта в Израел

На него са разгледани подробни актуални доклади на Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция "Национална сигурност", Държавна агенция "Разузнаване" и Служба "Военно разузнаване"

Пресконференция след заседанието на Съвета за сигурност при МС
Пресконференция след заседанието на Съвета за сигурност при МС Източник: Пресцентър на МС

Мерките, които в момента се прилагат в България заради конфликта в Израел, са адекватни и не се налага да бъдат променени. Остава засилена охраната само на отделни обекти, които се смятат за по-рискови: летища, гари, синагоги, посолството на държавата Израел, места, на които има еврейски общности или израелски туристи. По отношение на всички останали институции нивото на опасност е най-ниското възможно. Държавата има готовност да реагира бързо при промяна на ситуацията. 


До този извод стигна Съветът по сигурността към министър-председателя, който заседава днес, съобщиха от правителствения пресцентър. На него са разгледани подробни актуални доклади на Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция "Национална сигурност", Държавна агенция "Разузнаване" и Служба "Военно разузнаване". 


Информацията за българска гражданка, държана като заложник в Газа, до момента не е потвърдена. Проверяваме я внимателно, заяви премиерът акад. Николай Денков по повод медийни публикации.   


Според него засега не се наблюдава активизиране на ислямската организация "Хизбула" и ситуацията към момента е малко по-спокойна спрямо тази от преди няколко дни. "Текат сериозни дипломатически преговори, включително и на много високо политическо ниво. Всички рискове съществуват, но кой от тях ще се реализира зависи от това какъв ще е резултатът от дипломатическите усилия", каза министър-председателят. Той се надява, че ситуацията ще се успокои, но не подценява и вероятността за рязка ескалация. Държавата е готова и за този вариант. 


Днес Съветът по сигурността разгледа и прие също годишния доклад за състоянието на националната сигурност в Република България за 2022 г. Той ще бъде изпратен към Министерския съвет, където трябва да бъде приет официално, а след това ще бъде представен в Народното събрание.  

Още от "Политика"

Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е това, че догонваме европейския пазар

Нещото, което регулира цените да бъдат пазарни, са конкуренцията и контролът. Това, че цените са по-високи показва институционална слабост, обясни финасистът

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът и министър на външните работи Димитър Главчев ще участва в Срещата на Съвета на ОИСР на ниво министри

В момента в ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия, съставляващи 70 % от глобалното производство и търговия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени