Шефовете на БНБ, Сметната палата и Омбудсманът могат да заемат поста на премиер, реши НС

В периода, в който някой от тях заема тази длъжност, другите му правомощия се прекратяват временно

Народното събрание прие промените в Закона за БНБ. Те предвиждат управителя на БНБ и неговите заместници, председателя на Сметната палата и неговите заместници, Омбудсмана и неговия заместник да могат да заемат длъжността служебен министър-председател, съобщи БНТ.

 

В периода, в който някой от тях заема тази длъжност, другите му правомощия се прекратяват временно. След избирането на редовен кабинет, служебният премиер ще може да продължат мандата си на предишната си длъжност.

 

Промените в Закона за БНБ бяха пирети след двучасови ожесточени дебати. "Против" промените се обявиха от "Възраждане", БСП за България" и ИТН. По-рано тази сутрин законопроектът беше одобрен и от правната комисия в парламента.

 

Ето част от дебата в пленарната зала:

Анна Александрова- председател на Комисията по правни въпроси, ПГ на ГЕРБ-СДС:

"При назначавенето на лицата за служебен министър - председател, същите прекъсват правомощията си само за периода , в който са назначени, като след освобождаването им продължават мандата, за който са избрани".

 

Петър Петров, ПГ на "Възраждане":

"Този законопроект и в преправения му вид е протовиконноситуционен. Защо? Защото се смесват трите власти. Председателят на Сметната палата - той ще стане служебен премиер. Ще организира изборите и след това, когато се върне отново обратно, за да довърши мандата си като председател на Сметната палата, трябва да одитира тези избори. Тоест - той ще прави одит сам на себе си. Конституцията не допуска подобно смесване на властови правомощия".

 

Корнелия Нинова, председател на БСП:

"Ние от "БСП за България" няма да подкрепим нито един от предложените текстове. Още от самото начало при пормяната в Конституцията, ние категорично заявихме, че тази промяна е грешна. Днес се опитвате тази грешка да я поправите с нови 3 грешки. По-лошо е, че трупането на на тези грешки през нови и нови законодателни промени, руши държавността, инстицуиите".

 

Тошко Йорданов, председател на ПГ на ИТН:

"И двете поправки бяха внесени в последния момент, без обсъждане, директно стоварени на правна комисия, като снощи поправката внесохте в 18 ч. Снощи, като ви видяхме предложенията, разбрахме, че сте се усетили за елемента с неплатения отпуск и как е в противоречине с Конституцията".

Още от "Политика"

Актуализиран Национален план за въвеждане на еврото в България ще разгледа Министерският съвет

В началото на юни Европейската комисия даде "зелена светлина" в своя Доклад за конвергенция България да приеме еврото от януари 2026 г., с което ще стане 21-вият член на еврозонат

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков свика заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на ев

Подготвят се над 100 събития, които ще се проведат в цялата страна с участието на представители на правителството и компетентните институции

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

Кметът на "Младост": Господин, изпратен ми от Никола Барбутов, ми предложи 300 000 лв.

Каза ми, че има готов протокол за обществена поръчка с име на фирма, която да изгради детската градина в района. Този протокол е класирането на конкретните фирми и кой печели. Отказах този метод на работа и да бъда гумен печат

Последни новини

Най-четени