Симеон Дянков предрече категорична победа на ГЕРБ на изборите

Според него партията на Борисов ще избира между ПП-ДБ или ДПС и ИТН за партньори

Симеон Дянков
Симеон Дянков Източник: bTV

Когато съм в България се срещам и разговарям с десни политици. С Борисов се срещнах два пъти. Имах срещи с Кирил Петков, с Христо Иванов. Последните месеци имах разговори с Делян Пеевски. Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков по bTV.

 

"Знаете, че България е основният производител за муниции, които се изнасят за Украйна. Пеевски е по-голям двигател за помощта за Украйна, отколкото другите политици у нас, понеже в парламента настоява за изпращане и на хуманитарна помощ, и на техника, и на муниции. Другото е енергетиката, където Делян Добрев е много активен. Реално те двамата движат прехвърлянето от руската към европейската или американската технология в Козлодуй, срещу "Лукойл", които ПП един вид подкрепят", коментира бившият финансов министър.

 

Той уточни, че една от темите, по които разговаря с десните политици е влизането на България в еврозоната. "В момента ГЕРБ и ПП-ДБ не си говорят. Познавам ги от дълго време. Преподавал съм на класа на Кирил Петков в Харвард. В момента не си говорят, но надявам се, че ще си говорят. До такива разговори ще се стигне след изборите".

 

Дянков отбеляза, че не е получавал покана за участие в служебния кабинет "Главчев". "Той беше по-особен. Трябваше да се организира бързо. Аз не смятам, че служебното правителство ще продължи дълго", каза още той.

 

"Вярвам, че изборите ще бъдат конкретно определени. Няма да има само един начин за съставяне на правителство, както беше на предишните избори - ГЕРБ не може без ПП-ДБ и обратно. Очаквам, че ГЕРБ ще победи със значителна преднина. Ще има избор да работи с ПП-ДБ или с ДПС и ИТН. На мен ми се иска да работят с ПП-ДБ. В последните месеци и ИТН и ДПС се държат като десни партии и има алтернатива", прогнозора Дянков.

 

Той подчерта, че няма да участва в листите за евродепутати или народни представители. Дянков бе категоричен, че няма да влезем в еврозоната на 1 януари 2025 г. "Ние няма да покрием критерия - инфлация", обясни той. Според него, ако следващото правителство работи усилено, може и да приемем еврото от 1 януари 2026 г., но е по-вероятно да е от Нова година на 2027 г. Няма как да се присъединим в средата на някоя от годините, тъй като ще трябва да се води двойно счетоводство", подчерта той.

Още от "Политика"

Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е това, че догонваме европейския пазар

Нещото, което регулира цените да бъдат пазарни, са конкуренцията и контролът. Това, че цените са по-високи показва институционална слабост, обясни финасистът

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът и министър на външните работи Димитър Главчев ще участва в Срещата на Съвета на ОИСР на ниво министри

В момента в ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия, съставляващи 70 % от глобалното производство и търговия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени