След близо 22-часово заседание: Депутатите приеха окончателно Бюджет 2025

В него не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%

Пленарна зала на НС
Пленарна зала на НС Източник: Zonanews

Без вдигане на данъците, 3 % дефицит

Депутатите приеха на второ четене държавния бюджет за 2025 г. след продължило близо 22 часа пленарно заседание. В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. В заложените параметри влизат 90 млрд. лева приходи, 96 млрд. лева разходи, дефицитът е 6 милиарда лева, което е достатъчно, за да покрие критерият от три на сто.

 

Важни параметри, които включва план-сметката са, че 1077 лева ще стане минималната работна заплата, 50% ще се вдигне заплащането в сектор "Сигурност", 125% от средната брута работна залтата става учителската заплата, а 5% се предвижда увеличение на заплащането в държавната администрация. Прието бе и предложението на "ДПС-Ново начало" да има Държавен магазин за хранителни стоки, където надценката да бъде не повече от 10%. 

 

След края на заседанието министърът на финансите Теменужка Петкова благодари на всички, които са подкрепили приемането на второ четене на Закона за държавния бюджет за 2025 г. Тя посочи, че това е била отговорната и държавническа позиция.

 

"Със сигурност Бюджет 2025 можеше да бъде и по-добър, но условията, в които той бе съставен, го направиха възможният бюджет. Надявам се с общи усилия да направим така, че да стабилизираме публичните финанси на България и за 2026 г. да направим така, че да имаме по-добър бюджет и да бъде първият бюджет в евро", каза министър Петкова.  

 

Преди края на заседанието депутатите приеха предложението на народния представител Мая Димтрова от "БСП-Обединена левица" да няма редовно пленарно заседание днес, 21 март.  Предложението ѝ бе прието със 139 гласа "за".

 

Народните представители гласуваха утвърждаване на обща годишна квота за предоставяне на ваучери за храна на електронен носител по Закона за корпоративното подоходно облагане в размер на 1,6 млрд. лв. Според приетите текстове по бюджета на Министерство на труда и социалната политика общо предвидените средства са в размер на 3 513 932 300 лв. За Министерство на здравеопазването финансирането е в общо в размер от 1 203 828 300 лв. По бюджета на Министерство на образованието и науката (МОН) гласуваните средства са в размер на 1 333 961 000 лв.

 

Средствата за Българската академия на науките са в размер на 240 292 200 лв., за Софийския университет – 192 336 200 лв. Предвидените средства за Техническия университет в София са 141 787 000 лв., а за този във Варна - 30 800 600 лв. Парите за Медицинския университет в София са в размер на 85 006 900 лв.

"Бюджетът не е идеален, но това е положението"

 

Дебатите за план-сметката на държавата

"Бюджетът на България е като триъгълно одеяло - както и да го сучем винаги някъде ни е студено", заяви Любен Дилов-син от ГЕРБ-СДС. "Никой не е доволен от бюджета това е ясно. Работим с огромен минус на старт", обяви от парламентарната трибуна Тошко Йорданов от ИТН.

 

Опозицията определи разходите в бюджета като раздути. А приходите - като несъбираеми. "Разходите, които се правят са за ремонти, където кражбата е огромна. Ние гледахме проект за село Брест, където тръби, които се купуват за 34 лева са вкарани в проекта за  474 лева. Ако не бяха надути разходите - нямаше да има нужда от дълг", категоричен бе Ивелин Михайлов от "Величие".

 

"Ако очаквате да съберете 8 млрд.лева  още от фризьорските салони,  ще трябва да ви разочаровам. Този бюджет в текущия му вид не показва грижа за хората, а грижа за човека и всички знаем кой е човекът", подчерта Асен Василев от ПП-ДБ.

 

"Това е бюджет на лъжата от коалиция на лъжата", заяви от трибуната Цончо Ганев, "Възраждане".

 

Източник: NOVA

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков: Повишеният кредитен рейтинг на България е силен сигнал за доверие и стабилност по пътя към евр

Той подчерта, че има пряка връзка между решението на Съвета на Европейския съюз за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. и подобрената оценка от рейтинговите агенции

Прочетете повече прочетете повече

Божидар Божанов: Депутатите от "Демократична България" няма да участват в днешното гласуване на вота на недоверие, но ед

Гласуването по вота на недоверие към кабинета "Желязков" за провал в сектора на околната среда и водите е първа точка в днешната програма на Народното събрание. 

Прочетете повече прочетете повече

Народните представители от Комисията за превенция и противодействие на корупцията приеха правилата за членове на КПК

Те приеха номинационната комисия да може да провежда заседания и да взима решения с гласовете на не по-малко от четирима от членовете ѝ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени