Служебното правителство продължава с чистките - пренареди надзора на НЗОК и НОИ

Станимир Михайлов и Хасан Адемов поемат ключови постове

Национална здравно-осигурителна каса (НЗОК)
Национална здравно-осигурителна каса (НЗОК) Източник: Zonanews

Служебното правителство на Андрей Гюров извърши ключови рокади в държавните фондове, като смени представителите на държавата в надзорните съвети на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Националния осигурителен институт (НОИ).

 

Промените в здравната каса
Държавата излъчи нови представители в Надзорния съвет на НЗОК. Начело на надзора застава заместник-министърът на финансите Станимир Михайлов. Назначението бележи поредното му завръщане в институцията, която той управляваше до миналата година, преди парламентът да прекрати правомощията му като шеф на касата.

 

Заедно с него в ръководния орган влизат заместник-министърът на здравеопазването Владимир Афенлиев, директорът на дирекция "Бюджет и финанси" в здравното ведомство Мария Беломорова и изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Милена Кръстанова.

 

Рокади в осигурителния институт
Кабинетът освободи досегашните членове на надзора в НОИ Борислав Гуцанов и Катя Паракозова. На техните места са назначени настоящият служебен министър на труда и социалната политика Хасан Адемов и заместник-министърът на здравеопазването проф. Антония Димова-Йорданова.

 

Национален осигурителен институт (НОИ)
Национален осигурителен институт (НОИ) Източник: Zonanews

По закон надзорът на осигурителния институт работи на трипартитен принцип, като включва по един представител на национално представителните организации на работодателите и синдикатите, както и равен на тях брой членове от държавата. Сред държавната квота задължително фигурира и заместник изпълнителен директор на НАП.

 

Контекст на служебната власт
Рокадите идват след Указ № 57 на президента Илияна Йотова от 19 февруари 2026 година, с който тя назначи настоящото служебно правителство. Според нормативната уредба всяка промяна в изпълнителната власт налага актуализация на държавните представители в ключовите финансови и осигурителни институции.

Още от "Политика"

Демерджиев поиска Сметната палата да направи всеобхватна проверка на доходите на Пеевски

Народният представител многократно е летял до различни дестинации, основно до Дубай, като полетите са осъществявани с частни самолети, независимо от наложените му финансови санкции по глобалния закон "Магнитски"

Прочетете повече прочетете повече

Парламентът прие ограничението на секции в страни извън ЕС да отпадне от Изборния кодекс

Със "за" гласуваха 116 народни представители от "Прогресивна България", 18 от "Движение за права и свободи" (ДПС), 13 от "Демократична България" (ДБ) и 4 от "Продължаваме промяната" (ПП).

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени