Стефан Янев: България може да помага директно на Украйна с оръжие от своята отбранителна промишленост

Не е сега моментът за дебат за промяна в Конституцията относно държавното устройство, добави той

Стефан Янев
Стефан Янев Източник: МС

 "В диалога може да се роди истината и да се роди възможност за създаване на правителство. Това е нашата мисия. Ще участваме във всички възможни разговори. Интересите на гражданите и на бизнеса трябва да бъдат защитени по най-добрия начин... Стигането до коалиционно споразумение е дълъг процес, който ще изчисти въпроси, приоритети, политики. Разговори с всички - да, но коалирането е въпрос на резултат от тези разговори". Това каза пред БНР лидерът на "Български възход" Стефан Янев. 

 

И допълни, че въпросът с войната и отношението на България към Украйна е основополагащ за някои политически сили: 

"България показа, че е солидарна с позицията на Украйна като жертва в този конфликт, като страна, обект на агресия от друга държава. България е солидарна с ЕС и наложените санкции и помага на Украйна по отношение на бежанците, предлага различни видове помощ. Въпросът с предоставянето на оръжие има различни нюанси. Когато говорим за такава помощ, може да има две страни. В единия случай става въпрос за помощ от българската отбранителна промишленост и тук е крайно време да стане ясно, че България може да помага директно на Украйна. А може да става дума и за помощ от инвентара на българската армия. Това е специфичен въпрос и съм против предоставянето на такъв тип въоръжение, при условие че няма възможност за неговата замяна. Ако има оферта, добре, бих подкрепил". 

 

В предаването "Неделя 150" той определи като внушение твърденията, че "Български възход" е президентска партия.  "В дългосрочен план имаме нужда от дебат за промяна в Конституцията относно държавното устройство. Но в момента не е времето и мястото да говорим за промяна в Конституцията, при положение че България има нужда да реши система от кризи. Когато имаме спокойствие, тогава можем да пристъпим към дебат за промени в Конституцията. Не е сега моментът... Концентрирането на власт в един център за вземане на решения не е отговор на проблема. Демокрация се лекува с повече демокрация". 

 

Янев посочи два законопроекта, които ще бъдат приоритет в работата на депутатите от "Български възход" - Закона за мълчаливото съгласие и законопроект за промяна на Закона за българското гражданство. 

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков: Опитваме се да убедим румънските си партньори за важността от нови мостови съоръжения през рек

Премиерът Росен Желязков заедно с кмета на Община Тутракан д-р Димитър Стефанов и посланика на България в Румъния Радко Влайков инспектираха точката, в която ще заработи Пристанищен терминал Тутракан

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Направихме възможно най-доброто за рафинерията

Премиерът Желязков и министърът на енергетиката Жечо Станков инспектираха напредъка по изграждането на лот 3 "Рупча-Ветрино" от Вертикалния газов коридор в района на магистрала "Хемус"

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Росен Желязков ще бъде на работно посещение в областите Силистра и Разград

Той ще се запознае с хода на работата по реализацията на Вертикалния газов коридор, ще проведе работно съвещание с кметове от област Силистра и ще посети и точката на бъдещата фериботна линия Тутракан-Олтеница на река Дунав

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени