Стоян Панчев: Очаква ни продължителен период на висока инфлация

Панчев очаква годишна инфлация между 8 и 10%, тоест по-висока от миналогодишната

Стоян Панчев
Стоян Панчев Източник: Скрийншот/Евроком

Очаква ни продължителен период на висока инфлация. Това прогнозира в интервю за БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика. Панчев очаква годишна инфлация между 8 и 10%, тоест по-висока от миналогодишната.

 

Война в Украйна ще натисне цените на енергията и може да имаме двуцифрена инфлация отвъд 10-те процента, посочи той. "Заради количеството напечатани пари през 2020-а следващите години - до средата на десетилетието - ще бъдат такива със завишена инфлация.

 

Дори да имаме укротяване на темпа, това не значи, че цените ще спадат". На практика от 2001 г., след това 2008 година сме в период на кризи и отговор на тези кризи, който не ги решава, а само ги пренася напред във времето, каза Стоян Панчев. По думите му се намираме в края на дългосрочен дългов цикъл, а приключването на такъв цикъл е доста болезнено.

 

Сега управляващите компрометират имиджа си на големи експерти, смята икономистът. Голям проблем е, че за 2022 г. са предвидени три бюджета, заяви Панчев. Според него хората, които вземат решения, сравнително късно са започнали разговора за инфлацията - едва когато ножът е опрял до кокала.

 

"Инфлацията при нас е вследствие на действията на Европейската централна банка. Това е вносен проблем. Нашата БНБ на практика не може да създава инфлация заради валутния борд". Едно от решенията според Панчев е да имаме балансиран бюджет, което обаче не е така. 

 

"Той не само не е балансиран, а е с доста голям дефицит. Капиталовите програми са по-скоро проинфлационни".

Най-бедните ще изнесат голямата доза негативи от инфлацията, предупреди Панчев. "Това, което се прави, е малко ангро, нефокусирано и цялата структура на бюджета е проинфлационна".

 

Според икономиста подпомагането трябва да се прави таргетирано и да се знае докога ще важи тази помощ, за да не привиква бизнесът, подчерта Стоян Панчев. В разширената програма за ваучерите има възможност за подпомагане, допълни той.


За много болници клиничните пътеки са основният източник на приходи, а последно те са актуализирани с темпа на инфлацията през август 2020 г. Един от пътищата всички общински болници да се справят по-лесно със сегашната криза със сметките за ток е актуализация на клиничните пътеки.

 

Икономистът вижда решение и във финансовата децентрализация - 2 процентни пункта от 10%-ният данък да остават вътре в общината и тя да подпомага местните болници. Поемането на сметките за ток на болниците според Панчев звучи популистки.

 

Може да се мисли за помощите, които съществуват за бизнеса – субсидия за мегават час, която за болниците да е по-висока, коментира той в предаването "Преди всички". Помощта заради високите цени на енергоносителите трябва да е концентрирана и раздавана на по-малък брой предприятия и дружества, защото със сигурност има бизнеси, които нямат нужда от подобен тип субсидия, изтъкна Стоян Панчев.

Още от "Политика"

Министър Георг Георгиев участва в неформална среща на министрите на външните работи на НАТО

Като черноморска държава, България е ангажирана със сигурността и свободата на корабоплаването в региона, включително чрез инициативи като противоминната група в Черно море, заяви министър Георгиев

Прочетете повече прочетете повече

Красен Кръстев: Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическ

Унгария, Молдова, Словакия и Австрия показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента, каза Жечо Станков

Прочетете повече прочетете повече

Групата на ГЕРБ-СДС в СОС с позиция относно стачката на транспортните работници на 14 май 2025 г.

Днешната стачка е пряк резултат от недалновидната, хаотична и икономически неиздържана политика, водена от ръководството на транспортния ресор в лицето на "Спаси София"

Прочетете повече прочетете повече

Парламентът включи в програмата си за работа за четвъртък изслушване за споразумението с турската компания "Боташ"

В дневния ред е избор на заместник-председател и двама членове на Комисията за регулиране на съобщенията от квотата на Народното събрание

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени