България ще навлезе в "оранжевата зона" по разпространение на коронавируса до няколко дни. Според плана на здравното министерство за борба със заразата това налага да се предприемат мерки. Това заяви в студиото на "Здравей, България" по NOVA служебният здравен министър Стойчо Кацаров.
"Страната ще навлезе в "оранжевата зона" в следващите дни. Това поставя въпроса дали трябва да се предприемат някакви мерки за ограничаване разпространението на вируса. Според нашия план - такива мерки трябва да се предприемат", обясни той. Кацаров каза, че не може да бъде упрекнат, че налага страх или прилага някакви мерки за дискриминация: "Напротив - твърдя, че ограничителните мерки в страната са най-либералните в цяла Европа", посочи той.
И поясни, че ограниченията в плана са предвидени за всички събития на закрито, а не само за заведения за хранене, дискотеки или барове. "Мерките в "оранжевата зона" предвиждат намаляване на капацитета. В момента ограничението е до 50%. Ако страната влезе в "оранжевата зона", планът предвижда намаляване на този капацитет до 30%, а не затваряне", добави Кацаров. Той обяви, че се подготвя и ще се предложи до края на седмицата да бъде приет пакет за диагностика и лечение на болни от коронавирус в амбулаторни условия на базата на Единния протокол.
"Като допълнителна възможност да се намали натискът за хоспитализация на всички пациенти, които са с COVID-19. Ще платим лекарствата и изследванията в извънболничната помощ и прегледите на лекарите, които осъществяват лечението в амбулаторни условия", каза той. Министърът коментира и актуализацията на бюджета. По думите му, ако тя не се приеме, правителството няма да има възможност да изплати компенсации.
"Доколкото знам, по отношение на мерките за подпомагане - няма никакви пари в момента. За първа линия сме изплатили средствата за юни и юли от резерви на здравното министерство и на други министерства. За август вероятно парите няма да стигнат за изплащане дори на помощта за медиците на първа линия", уточни Кацаров. Прогноза за проблеми с осигуряването на лекарства прогнозира той, ако не се предприемат действия по актуализацията на бюджета.
Той коментира и разногласията между Столичното РЗИ и здравното министерство относно налагането на ограничения в София. "Д-р Данчо Пенчев е изчислявал седемдневна заболеваемост, а в плана ясно сме разписали, че критерият е 14-дневната. Има разлика в тези числа. Законът обаче му дава възможност, след съгласуване с главния държавен здравен инспектор, да наложи мерки, независимо от това дали аз ги одобрявам, или не", поясни ресорният министър.