Проблемът при преговорите за съставяне на правителство е в подхода, не в имената. Това заяви пред БНТ заместник-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев.
"Има прогрес, има обща законодателна програма, текат разговори по приоритети и политики, по огромна част от темите има консенсус, изборът на правителство може да стане заложник на политически инат - или има мнозинство, или няма. Проблемът е в подхода, не в имената", коментира той.
По думите му не е редно вторият да предложи кабинет с изцяло титулярен политически състав, включващ всички лидери на партии, и да каже на първия: просто ни подкрепете. "Това е несериозно. Поемането на отговорност става с форма на участие или и двете партии да направим крачка назад, да кажем време е да инвестираме не в разделение, а в разум. Да се опитаме да намерим не ярки политически фигури, а експерти, доказани хора, в България има такива, да сформираме кабинет, в който нито един от председателите и заместник-председателите на партиите няма да участва", посочи Дончев.
Според него е възможно този кабинет да бъде контролиран заедно от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ от парламента. Томислав Дончев подчерта, че и двата варианта - влизането на политици и от двете партии, които може да не са от първата редица или изцяло експерти, са възможни.
"Отказвам да коментирам персони. Този, който е по-силен, е по-отстъпчив, всички трябва да направят компромиси, но трябва да има съразмерност. Време е за мъдрост, време е всеки да отстъпи от политическото его. Има пожар и вместо ние заедно бързо да се хванем да гасим пожара, един си прави снимка, друг пуска сирените на противопожарния автомобил, а истината е проста - някой трябва да хване маркуча и да гази пожара", заяви Дончев.
По думите му, за да се решат проблемите, политическите лидери трябва да задават посока, а не са се свлушват в най-радикалните си избиратели. "Време е за мъдрост, време е всеки да отстъпи малко от политическото си его, да загърби политическия егоизъм", подчерта заместник-председателят на ГЕРБ. Той каза още, че отношенията на ГЕРБ с президента Румен Радев са станали по-малко емоционални и доста по-институционални, но не са по-малко сложни.