ЦИД: България е обект на широкомащабно руско влияние

Членството на България в ЕС и НАТО има възпиращ ефект пред повсеместното разпространение на проруски послания

Кремъл
Кремъл Източник: ВКонтакте

България е обект на широкомащабно руско влияние, улеснено отвъзприемчивия български медиен пейзаж, културната близост, историческите връзки, както и от дълбоко вкоренените в страната политически и икономически инвестиции на Кремъл. Това се казва в  доклада  "Противодействие на медийното влияние на Кремъл в Европа" на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), анализиращ руското медийно влияние в четири страни - членки на Европейския съюз: България, Германия, Полша и Чехия.

 

Докладът анализира моделите за разпространение на дезинформационни послания от Кремъл в България, Германия, Полша и Чехия. Той съдържа и оценка на устойчивостта на държавите – членки на ЕС спрямо дезинформацията на няколко отделни равнища: управление и формиране на политики, активност на гражданското общество и участие и принос към международни инициативи за противодействие. Предложени са решения за координирани политики и действия за защита на демократичния дискурс и на дигиталната информационна екосистема в ЕС от руското медийно влияние.

 

Противодействие на медийното влияние на Кремъл в Европа

Според анализа съвкупността от тези фактори води до значителни последващи възможности за руско медийно влияние и дезинформация. То ставало чрез медии, контролирани директно от Москва, както и чрез местни политически, олигархични и други посредници, които са финансово и политически свързани с Русия и (пряко или непряко) влияят на редакторската политика на националните медии. Често подобно влияние е пречупено и през отношението на правителството на деня към Русия, гласи докладът на ЦИД.

 

Продължаващите проблеми на България в сферата на доброто управление и върховенството на закона рефлектират върху влошаване на медийната свобода през последното десетилетие. Липсата на потребителска култура в социалните медии и на регулаторен капацитет изострят политическата поляризация и екстремизъм, което облагодетелства действията на Кремъл за разпространение на дезинформация, насаждаща разделения.

 

Членството на България в ЕС и НАТО има възпиращ ефект пред повсеместното разпространение на проруски послания, смятат от Центъра за изследване на демокрацията. Участието на България в европейската политическа и дискусионна сфера е важен основен информационен канал при формирането на дневния ред на националните медии. Информационни сайтове като Епицентър.бг, Поглед.инфо и БСП телевизията БСТВ са посочени в доклада като засечени многократно да прокарват прокремълски опорни точки, както и руския поглед върху определени събития.

 

Противодействие на медийното влияние на Кремъл в Европа

Основните констатации от анализа на съдържанието потвърждават установените модели на разпространение на руската дезинформация в България. Проруските информационни сайтове като Епицентър.бг, Дума и други демонстрират общи черти при описанието на различни, както и прилики в стилистичните средства, които са част от общата им прокремълска ориентация. 

 

България демонстрира ограничена ефективност за борба с информационните заплахи от чужди сили. Управленската рамка е обусловена от относително бездействие и недостатъчно признаване на предизвикателствата на (прокремълската) дезинформация и е лишена от цялостна оценка на националните уязвимости, се казва в доклада.

 

Изследването разглежда сходствата и разликите в каналите и методите на разпространение на проруски антидемократични послания в Европа по отношение на основни тематики като национализма, миграцията, джендър идеологиите и енергетиката.

В документа се Докладът съдържа и оценка на устойчивостта на четирите страни спрямо дезинформацията на няколко отделни равнища: управление и формиране на политики, активност на гражданското общество и участие и принос към международни инициативи за противодействие.

 

Предложени са решения за координирани политики и действия за защита на демократичния дискурс и на дигиталната информационна екосистема в ЕС от руското медийно влияние.

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков при срещата си с краля на Йордания Абдула II: Диалогът между регионите е ключов за справяне с о

Министър-председателят Росен Желязков отправи специални поздрави към премиера на Йордания Джафар Хасан и покана да посети България в удобно за него време

Прочетете повече прочетете повече

Росен Желязков очаква анализи за радиусите и завоите на пътя, при който загина Сияна

Премиерът лично не вярва, че решението на проблема е в отстраняването на ръководството на пътното управление в Плевен и в това дали на някой началник ще му бъде отнета службата

Прочетете повече прочетете повече

"Трябва да знаем какво правим в случай на война". Бившият началник на отбраната призова да се подготвяме за кризи

F-16 Block 70 е един прекрасен самолет с невероятни възможности и трябва да се научим да летим с него и какво, при една кризисна ситуация, трябва да правим с него и как да планираме бойните действия, добави той

Прочетете повече прочетете повече

Външният министър Георг Георгиев разговаря с държавния секретар на САЩ Марко Рубио

Министър Георгиев подчерта постиженията в модернизацията на българските въоръжени сили, реализирани в партньорство със САЩ, а именно закупуването на изтребители F-16 Block 70, първият от които вчера кацна на българска земя

Прочетете повече прочетете повече

Очаквано: Първият вот на недоверие към кабинета "Желязков" е неуспешен

Против внесения вот бяха групите на ГЕРБ-СДС (66 депутати,) "ДПС-Ново начало"( 29 депутати), "БСП-Обединена левица" (19 депутати), "Демокрация, права и свободи"-ДПС (19 депутати) и "Има такъв народ" (17 депутати)

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени