ЦИК тегли номерата на партиите и коалициите

20 партии и 11 коалиции се включват в изборната надпревара за Народно събрание и за Европейски парламент

ЦИК
ЦИК Източник: Zonanews

20 партии и 11 коалиции се включват в изборната надпревара за Народно събрание и за Европейски парламент. От коалициите 10 са регистрирани и за двата вота и само една за национален парламент.
 
Предизборната кампания започва в 00.00 ч. на 10 май, ЦИК призовава за спазване на добрия тон и Изборния кодекс. До 14 май българите в чужбина могат да подадат заявления за гласуване. До момента заявления за евровота са подали 4193 души, а националните избори 19 448 души.

 

ЦИК чрез жребий ще определи и реда за представяне на кандидатите, регистрирани от партии, коалиции и инициативни комитети в различните форми на предизборната кампания. ЦИК ще определи в сряда и условията и реда за отразяването на предизборната кампания в медиите.

 

За изборите за ЕП право на глас имат 6 157 220, а 6 639 439 избиратели за националния парламент. Разликата е, че за ЕП има изискване за уседналост - настоящ адрес в България или държава-членка на ЕС.

Още от "Политика"

След пенсиите - Радев и компания намаляват и минималната работна заплата с 30 евро

Преговорите за минималната работна заплата продължават, като очакванията са в четвъртък Националният статистически институт да успее да представи данните за изменението на медианната работна заплата, за да се види и конкретната формула.

Прочетете повече прочетете повече

Борисов във Варна: Дадоха "Евровизия" на Бургас, за да отстранят Димитър Николов от президентската надпревара (ВИДЕО)

До септември ГЕРБ ще извади правителство в сянка, за да може да е ясно кой ще изпълнява функциите на министри, ако хората ни се доверят при следващите избори, заяви още лидерът на ГЕРБ

Прочетете повече прочетете повече

Димитър Николов отрече да се кандидатира за президент, концентрира се изцяло върху "Евровизия 2027"

Първата най-важна задача за "Евровизия" - проектът на сцената, след това ще стане ясно колко места ще има в Арена Бургас, обяви шефката на БНТ Милена Милотинова

Прочетете повече прочетете повече

ГЕРБ за стоте дни на правителството "Радев": Обещаха ни държава 2.0 - оказа се, че я управляват двойкаджии

България не може да говори едно в София, да оставя впечатление за друго в Киев и после да обяснява трето пред съюзниците си. Националният интерес изисква самостоятелна позиция, но самостоятелна не означава непредвидима

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени