Турция, България и Румъния подписаха меморандум за противоминна група в Черно море

Българският зам.-министър Атанас Запрянов посочи, че мините представляват "опасност за пристанищата, комуникационните мрежи и ключова морска инфраструктура

Турция, България и Румъния подписаха меморандум за противоминна група в Черно море
Турция, България и Румъния подписаха меморандум за противоминна група в Черно море Източник: Пресцентър на МО

България, Турция и Румъния подписаха споразумение за разминиране на Черно море, за да осигурят безопасност в региона с оглед на агресията на Русия срещу Украйна.  Турският министър на отбраната Яшар Гюлер, румънският му колега Ангел Тилвар и заместник-министърът на отбраната на България Атанас Запрянов сключиха в Истанбул Меморандум за разбирателство за формиране на тристранна инициатива за обезвреждане на мините, наречена Военноморска група за противоминни мерки в Черно море (MCM Black Sea).

 

"От жизненоважно значение е да бъдем защитени от рисковете за сигурността, които може да предизвика войната", заяви турският министър на отбраната Яшар Гюлер по време на церемонията по подписването. "От началото на войната мините, плаващи в Черно море, представляват заплаха. За да преодолеем това, стигнахме дотук със съвместните усилия на нашите български и румънски съюзници", добави той.

 

"Съвместно решихме да подпишем протокол между три държави, за да се борим по-ефективно срещу опасността от мини в Черно море чрез подобряване на нашето съществуващо тясно сътрудничество и координация", каза още Гюлер на пресконференция в Истанбул.

 

Българският зам.-министър Атанас Запрянов посочи, че мините представляват "опасност за пристанищата, комуникационните мрежи и ключова морска инфраструктура. "В наш интерес и в интерес на НАТО е да разработим мерки за противодействие срещу тази опасност", допълни той.

 

Турция, България и Румъния подписаха меморандум за противоминна група в Черно море
Турция, България и Румъния подписаха меморандум за противоминна група в Черно море Източник: Пресцентър на МО

Три кораба от всяка страна и един кораб за командване ще бъдат назначени за инициативата, според служител на турското министерство на отбраната.

Военноморските командири на трите страни ще формират комитет, който да ръководи операцията. Според Гюлер тя може да включва други черноморски държави едва след края на войната в Украйна.

 

Турският министър подчерта, че страната му разглежда потенциалния принос към тази инициатива от нечерноморски съюзници на НАТО като "ценен", но че ще бъде отворен само за кораби на "трите крайбрежни съюзнически държави".

 

Руските военноморски сили минираха черноморското крайбрежие на Украйна в ранните етапи на инвазията си преди близо две години. Оттогава част от мините попаднаха в териториалните води на трите държави, застрашавайки корабоплаването и усложнявайки усилията на Украйна да пробие руската морска блокада.

 

През декември украинските власти съобщиха, че плаващ под панамски флаг кораб, пристигнал за събиране на зърно, се е натъкнал на руска военноморска мина в Черно море и е ранил двама моряци. Украйна по-късно създаде морски коридор за търговски кораби, които първо преминават близо до бреговете на България и Румъния.

 

Нито Русия, нито Украйна коментираха инициативата до този момент. Министрите на отбраната от трите черноморски държави проведоха разговори по плана за разминиране на среща на НАТО в Брюксел още през октомври миналата година и в Анкара през ноември, докато работеха за финализиране на инициативата.

 

Турция и ООН сключиха сделка през юли 2022 г. за осигуряване на свободното преминаване на украинско зърно през Черно море, но Русия се отказа от сделката година по-късно. Оттогава Украйна превозва зърно по коридор през западното Черно море. Анкара, която поддържа добри връзки както с Киев, така и с Москва, също работи с ООН, Украйна и Русия за съживяване на черноморската инициатива за зърно, от която Москва се отказа миналата година, въпреки че няма публични признаци за напредък в тези преговори.

 

Турция контролира морския и военноморския трафик в Черно море, който преминава през Босфора и Дарданелите, преди да достигне Егейско и Средиземно море. С избухването на войната Анкара се позовава на клауза от Конвенцията от Монтрьо от 1936г., която забранява преминаването на военни кораби от държави, които не са Черноморски, към и от Черно море.

 

Мярката попречи на Великобритания да изпълни плановете си от миналия месец да изпрати два противоминни кораба в региона, за да подпомогне усилията на Украйна да изнася зърното си. Турското президентство заяви в началото на месеца, че "запазва непоколебимата си решимост и принципна позиция по време на тази война, за да предотврати ескалацията на напрежението в Черно море".

 

"Нашите постоянни съюзници бяха надлежно уведомени, че на корабите за лов на мини, дарени на Украйна от Обединеното кралство, няма да бъде позволено да преминат през турските проливи към Черно море, докато трае войната", се казва в съобщението.

Още от "Политика"

Андрей Ковачев: Категорично този път има сигнали, че ще бъдат махнати всички пречки за приемането ни в Шенген и по суша

Ковачев коментира, че се очаква с голям интерес утрешната среща, в Будапеща, на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия

Прочетете повече прочетете повече

ИТН разговаря с БСП за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС

Йорданов коментира критиките, свързани с влизането на Кирилов в "домовата книга": "Нито ние, нито БСП участвахме в тези изключително глупави поправки в Конституцията"

Прочетете повече прочетете повече

След политическите си назначения в КС Радев повторно го сезира за промените в Конституцията, извършени от 49-ото НС

В искането си до Конституционния съд държавният глава отбелязва, че повторното сезиране ще даде възможност да бъдат изяснени редица спорни моменти

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени