Украйна с мощна ракетна програма, която е в основата на успеха срещу руския крайцер "Москва"

В рамките на тази програма бяха завършени изследователските дейности по ключовите проекти "Ольха" и "Нептун"

Ракетен комплекс "Нептун"
Ракетен комплекс "Нептун" Източник: Ukroboronprom.com.ua

Ракетната програма на Украйна не е спирала нито ден. Това заяви секретарят на съвета по национална сигурност и отбрана Алексей Данилов.

 

 

"Нашата ракетна отбрана не е спирала нито за ден. Абсолютна лъжа е твърдението, че след 2019 г. тя е била спряна и всичко е пропаднало. Поради неотложността на казуса, президентът още в началото на юли 2019 г. определи задачите по разработката на Програма за ракутно-реактивно въоръжение да 2030 г. В рамките на тази програма бяха завършени изследователските дейности по ключовите проекти "Ольха" и "Нептун". Беше увеличена тяхната далекобойност и бяха приети на въоръжение", разказа той в пост във Фейсбук. 

 

Ракетен комплекс
Ракетен комплекс "Ольха-М" Източник: Ukroboronprom.com.ua

Данилов допълни, че през 2019 и 2020 г. Държавното конструкторско бюро "Лъч" е провело на полигона в Одеска област успешни ракетни изпитания на модернизираната система "Ольха-М" с увеличена далекобойност. А през април 2020 г. на полигона "Алибей" е бил изпитан комплекс крилати ракети с наземно базиране "Нептун" - всички надводни мишени са били поразени. 

 

През декември 2021 г. са проведени изпитания на универсалната зенитна ракета РК-10, която може да се разполага на наземни, морски и въздушни платформи. 

 

А през август 2021 г. Съветът по национална сигурност и отбрана на Украйна взе решение за развитие на ракутното въоръжение на страната до 2031 г., като разходите по тази програма ще бъдат в рамките на повече от 200 млрд. грн. 

 

Още от "Политика"

Премиерът Димитър Главчев посети днес СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев”

При посещението в лечебното заведение на премиера днес стана ясно, че процедурата за закупуване на нов рентген е приключила и предстои финализирането на тази за скенер

Прочетете повече прочетете повече

Хампарцумян: Най-важната предпоставка за ръста на инфлацията е това, че догонваме европейския пазар

Нещото, което регулира цените да бъдат пазарни, са конкуренцията и контролът. Това, че цените са по-високи показва институционална слабост, обясни финасистът

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът и министър на външните работи Димитър Главчев ще участва в Срещата на Съвета на ОИСР на ниво министри

В момента в ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия, съставляващи 70 % от глобалното производство и търговия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени