"Кой ще поеме отговорността за стотиците хиляди жертви при контранастъплението на Украйна, което множество европейски лидери насърчаваха с утопичното уверение за победа над Русия?" Toзи въпрос e отправил президентът Румен Радев в рамките на петото издание на Софийския икономически форум.
"Кои са причините, довели до това съвкупният брутен вътрешен продукт на Запада спрямо Русия да е 25 към 1, а Русия да произвежда от 3 до 4 пъти повече боеприпаси и военно оборудване, по думите на генералния секретар на НАТО? Междувременно от години се насажда внушението, че руската икономика ще рухне до няколко месеца, но падат европейски правителства, а европейските икономически санкциите срещу Москва се обезсмислят заради покупката на руски енергийни ресурси от държавите от Глобалния Юг", посочва Радев, цитиран от пресцентъра на държавния глава.
Радев е един от малкото европейски лидери, който си позволяват да изказват проруски позиции. Сега той открито критикува опита на Украйна да се защити от руската военна агресия. Радев посочва, че са необходими откровени отговори на редица въпроси, сред които "как се стигна до изоставането на ЕС в иновациите, до енергийната криза и срива на конкурентоспособност, до неспособност за гарантиране на собствената сигурност".
По думите му Европа "трябва да осмисли и пролибералния и пропазарен европейски подход на фона на по-протекционистичните политики на останалите глобални играчи, като водещата цел трябва да е засилване на нейната конкурентоспособност".
Радев коментира още, че в епицентъра на проблемите пред Европа е кризата на лидерството и смята, че се преекспонират страховете от встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ. "Европа трябва да се отнесе отговорно не само към своята собствена сигурност, но и да започне да изгражда динамична и конкурентоспособна икономика, за да направи решителни крачки напред".
По думите му 2025 г. се очертава като превратна година не само за България, региона и Европа, но и за света, предвид невижданото ускорение на динамиката в геополитическите процеси. "Архитектурата за сигурност се срива, отдавна установените икономически модели се пропукват, рецесията се настанява трайно във водещи европейски икономики, а технологиите продължават да се развиват все по-бурно. За да се намерят ефективни рецепти за лечението на Европа, не е достатъчно само да бъдат посочени проблемите и симптомите, а да стигнем до причините за днешното състояние", добавя той.
"Европа може да премине през предизвикателствата успешно, но затова ЕС ще трябва да реформира дълбоко своята управленска структура и механизмите за вземане на решение, така че да може да действа бързо и да концентрира значими ресурси за стратегическите си амбиции", казва още президентът.