Владислав Горанов: Идеята на Румен Радев за референдум е заядлив опит за смяната на курса на държавата и вид провокация, която не може да намери житейска логика

Добре че президентът и вицепрезидентът могат да се избират само два пъти

Владислав Горанов
Владислав Горанов Източник: Zonanews

На Антон Кутев словесната конструкция с "приемане" и "въвеждане" е плод на безсилие, съществува само в неговата глава. В европейското законодателство няма такива терминологии. В чл. 95 от Конституцията има нещо гениално – президент и вицепрезидент могат да се избират два пъти. Това коментира Владислав Горанов, бивш финансов министър, пред bTV.

 

Той нарече идеята на Румен Радев за референдум "заядлив опит за смяната на курса на държавата и вид провокация, която не може да намери житейска логика".

 

"Радев попречи много с това решение. Въпросът за приемането на еврото е намерил своя отговор преди 20 години. Ако не намерим бързо отговор на въпроса дали през НС, което е провокирано с тази бележка, която изпрати Радев към него, тези съставители на конвергентен доклад биха могли да забавят своя отговор за това дали отговаряме на критериите за конвергенция до след 4 юни, може да се забавим с еврото с десетки години", предупреди той.

 

По думите на Горанов Румен Радев ще остане в историята с това действие. Определя го като непропорционална провокация. "Технологията на демокрацията е установила като най-масова практика в света представителността. Ясно е описано кога и за какво може да се пита Народното събрание и то може да прецени дали да отнесе тези въпроси към суверена, или може само да ги отговори. Не е посочен срок за въвеждането на еврото, защото срокът е когато сме готови, а преценката за това е на ЕК. Страхотно неверни неща се използват. Някои политици разчитат на тази манипулация, за да объркат хората", категоричен е Горанов.

 

За наложените му санкции по "Магнитски" той заяви: "Надявам се скоро да ги свалят. Изложил съм аргументите си, че причините да съм в списъка са некоректни. Посоченият упрек към мен в решението е неверен".

 

"Знам каква е обективната истина и тя не отговаря нито на първите, нито на последните твърдения на Васил Божков", коментира още той. Признава, че той е запознал Божков с председателката на КЗП Мария Филипова, но не му е казвал да ѝ "помага", а също и не са си писали есемеси за "пресичане на корупция".

Още от "Политика"

Бойко Борисов ще участва в Срещата на върха на Европейската народна партия в Загреб

Участието на Бойко Борисов в Срещата на върха на ЕНП в Загреб подчертава активната роля на ГЕРБ в европейския политически диалог и ангажимента към отстояването на стабилни, прагматични и дългосрочни решения за бъдещето на Европейския съюз

Прочетете повече прочетете повече

Водещи новини

На среща с Манфред Вебер Борисов е подкрепил позицията на ЕНП за спешно изграждане на реални отбранителни способности на

Последната една година България отбеляза сериозен икономически напредък. Реализирахме брутен вътрешен продукт от 113 млрд. евро, а икономическият растеж на страната е над 3%, е заявил пред Манфред Вебер Борисов

Последни новини

Най-четени