Владислав Горанов: Войната в Украйна, която агресорът Русия предизвика, със сигурност повлия на енергийните цени в Европа

Да сте чули Радев или Асен Василев да е преместил нещо на милиметър напред по темата "еврозона", риторично попита бившият финансов министър

Владислав Горанов
Владислав Горанов Източник: Zonanews

"Инфлацията е следствие от политики, които са се натрупвали през годините. Сега тя е по-скоро очаквана, войната в Украйна, която агресорът Русия предизвика, със сигурност повлия на енергийните цени в Европа. Насложени, тези фактори няма как да не доведат до повишение на цените", каза бившият финансов министър Владислав Горанов по bTV.

 

"Имахме вътрешен ресурс в електроенергийното производство, за да смекчим този удар. Много по-рано трябваше да бъде въведена мярка, която да намали енергийните цени за производителите, за да не се налага да включват високите цени на електроенергията към цените на тяхната продукция. Инфлацията не може да се гаси чрез раздаване на пари на калпак. Ако дадете отстъпка за гориво на богат и на беден човек, ефектът е различен. Някои бизнеси не пострадаха толкова, колкото други. Трябва много по-прецизно да се насочва помощта", поясни той.

 

Горанов заяви, че от ГЕРБ са входирали решение на НС, което да даде мандат на правителството за интензивно продължаване на разговорите с еврозоната. "Никой не е работил нищо. Да сте чули от Радев или Асен Василев да е преместил нещо на милиметър напред по темата "еврозона". Ако утре трябва да отиде българският финансов министър в еврогрупата и да рапортува за степента на напредък, първото нещо, което ще му кажат е "Ти кой си? Ти си служебен министър, нямаш парламент зад теб, нямаш президент, който да е заявил позиция, че иска еврото. Ти кой си", обясни той.

 

Горанов отправи упрек, че "Радев в момента ръководи и изпълнителната власт. В това нямам упрек към него. Моят упрек е, че когато беше тук Фон дер Лайен можеше да каже - Шенген и еврозона. Той каза само първото, но не и еврозона".

 

Според Горанов дългът е проблем, защото трябва да се връща и не е честно спрямо бъдещите поколения. "Проблем е на каква цена се взема. Близо 16 милиарда дълг трябва да се вземе следващата година, 5 милиарда лихви за следващите 3 години - това са много пари. А може ли да не се вземат, както твърди Асен Василев. Иронично – има медицинска диагноза, когато не живееш в реалността. Технически – нека да покаже кои разходи могат да се махнат, за да не се взема дълг", подчерта бившият финансов министър.

Още от "Политика"

От днес България официално е в предизборна кампания

В изборите за НС ще участват 32 политически формации - 20 партии, един независим кандидат и 11 коалиции, а в изборите за ЕП ще участват 31 политически формации - 20 партии, един независим кандидат и 10 коалиции

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени