Военният министър: Догодина и самолетите, и бойните машини ще се появят

Всичко, което даваме на Украйна е на базата на решения на НС, добави Атанас Запрянов

Министър Атанас Запрянов
Министър Атанас Запрянов Източник: Скрийншот видео кадър

30% увеличение на заплатите в Българската армия е достатъчно като първа стъпка. Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов по БНТ. "Тази мярка е закъсняла. Дълги години на пазара на труда заплащането на военнослужещите не беше конкурентно на останалите. С това решение ще получим минимална заплата на войника около 2000 лв. Проблем при взимането на хора в армията са наемите, които заплащат. Увеличението на военния бюджет да позволи да увеличим компенсациите. Ще променим и компенсационните суми, които отиват в чужбина", обясни още министърът.

 

По думите му има чувствителен дефицит на кадри в гвардията. "Не е въпросът само да изберем гарнизона, а да поощрим дефицитни специалности. Мислим за специална програма при гвардейците. Да повишим с бонуси тяхното заплащане. В момента най-голям е интересът за охранители", добави още Запрянов.

 

"Сухопътните войски са най-зле с комплектоването. След гвардията, сухопътните войски са с най-голям дефицит", каза още министърът на отбраната.

 

Той коментира и военна помощ, която даваме на Украйна и компенсациите, които страната ни трябва да получи.

"Догодина ще бъде годината, в която ще говорим какво получаваме. И самолетите и бойните машини ще се появят. Всичко, което даваме на Украйна е на базата на решения на НС. Даваме само от излишното. Нищо не сме оголили от това, което е нужно за нас в мирно и военно време. Транспортирали сме всички декларирани пакети с помощи. Това позволява да получаваме компенсации, обясни Запрянов.

 

Нашата помощ не е намеса на България в тази война. Ние помагаме на една жертва на агресията. Това го правят всички страни. Нашата помощ се използва на фронта, отбеляза министър Запрянов.

Още от "Политика"

България осъди "безотговорните руски действия" срещу европейската сигурност

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте съобщи в пост в социалните мрежи, че е разговарял с румънските власти заради снощния инцидент с руски дрон и е потвърдил, че алиансът е в готовност да защити всяка педя от своята територия

Прочетете повече прочетете повече

Радев: НАТО трябва да инвестира сериозно в собствените си способности на основата на работеща стратегия

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изтъкна значението на България като важен съюзник в Черноморския регион и отбеляза приноса на страната ни за укрепването на колективната отбрана на НАТО

Прочетете повече прочетете повече

ГЕРБ-Варна за "незаконния град" край "Баба Алино": До края на 2023 г. не беше забит и един пирон

От ГЕРБ-Варна допълват още, че председателят на общинския съвет е внесъл предложение за включване на извънредна точка на утрешното заседание, в което настояват за изслушване на кмета Благомир Коцев

Прочетете повече прочетете повече

ГЕРБ предлага ограничаване на достъпа до социални мрежи за деца до 16 години и забрана за мобилни телефони в училище

Ограничаването на достъпа на лицата до 16 години до социални мрежи ще става чрез специално технологично средство за проверка на възрастта

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени