Военният министър ген. Запрянов: България ще достави още излишно военно оборудване на Украйна

НАТО няма никакво намерение да се намесва с войски в Украйна, не иска да ескалира този конфликт, а справедлив мир, това означава Украйна да си защити територията

Ген. Атанас Запрянов
Ген. Атанас Запрянов Източник: БГНЕС

България ще предостави още излишно военно оборудване на Украйна, заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. В понеделник той ще утвърди предложение на началника на отбраната за излишни въоръжение и техника, които ще бъдат на разположение за помощ за Украйна, без това да нарушава окомплектоването на българските въоръжени сили в мирно време, или за военновременните формирования.

 

"България има решение на Народното събрание, служебното правителство работи за следващ пакет от реална помощ за Украйна. Имаме яснота какво допълнително може да допринесем", добави Запрянов пред български журналисти в централата на НАТО в Брюксел, където участва в двудневно заседание на своите колеги.

 

Той посочи, че България продължава да помага с излишни за армията въоръжение и техника, като за боеприпасите има намерение да се следва логиката на замяна и по този начин да се опреснят българските запаси.

 

"Нашата индустрия работи на пълни обороти, особено производителите на боеприпаси. Увеличаваме смените на работа, нашата военна индустрия извършва търговска дейност и с други страни, не само за Украйна", каза още служебният министър.

 

Запрянов посочи, че помощта за Украйна никога не е била задължителна и е суверенно право на всяка държава и много от страните в НАТО подкрепят присъединяването на Украйна към алианса. "НАТО няма никакво намерение да се намесва с войски в Украйна, не иска да ескалира този конфликт, а справедлив мир, това означава Украйна да си защити територията. Декларацията да спрем помощта реално е подарък за Путин", коментира Запрянов.

 

Попитан как нашата страна обмисля да ограничи възможностите за дейност на руските агенти, Запрянов заяви, че "тази тема не е актуална", предаде БТА.

 

"По отношение на темата за ограничение на дипломатите някои страни имат обвинения и съмнения за саботажна и шпионска дейност - тези, които са под прикритие на дипломати, а извършват друга дейност, да бъдат ограничени", каза той.

Още от "Политика"

ГЕРБ-Варна: Защо Министерството на здравеопазването саботира решението за финансова стабилизация на МБАЛ "Света Анна – В

Въпросите, на които МЗ дължи отговор пред обществото, са поставени и в парламентарно питане от народния представител Кристиан Ганчев до министъра на здравеопазването доц. д-р Михаил Околийски

Прочетете повече прочетете повече

Нанков: В Априлци хората искат да продължи работата за развитие на общината, не искат фалшиви обещания и фалшиви спасите

Вече е осигурено финансирането за три мащабни проекта - ремонта на двете църкви - "Рождество Богородично" в кв. "Острец" и "Свети ВМЧК Георги" в кв. Ново село и изграждане на подпорни стени в Острец

Прочетете повече прочетете повече

Правителството отмени допълнително финансиране за ВАС заради по-ниска от очакваната натовареност

Парите бяха поискани от Висшия съдебен съвет по предложение на и.ф. председателя на ВАС с оглед на очаквана прекомерна натовареност на съдиите в този съд, след влизане в сила на промени в Закона за държавната собственост през септември 2025 г.

Прочетете повече прочетете повече

Нанков: От ГЕРБ не обещаваме напразно, когато поемем ангажимент, го изпълняваме

В Троян вече имат модерна многофункционална спортна зала, като първото финансиране от 500 хил. лв. за изграждането й беше осигурено от кабинетът “Борисов 3” още в края на 2020 г., посочи той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени