ВСС е против някои от предложените промени в Конституцията

Кадровият орган е против разделянето на ВСС на два съвета

Висш съдебен съвет (ВСС)
Висш съдебен съвет (ВСС) Източник: Zonanews

Висшият съдебен съвет (ВСС) изрази резерви по някои от предложените промени в Конституцията. На извънредно заседание на кадровия орган присъства и министърът на правосъдието Атанас Славов.

 

Членът на ВСС Цветинка Пашкунова каза, че общото становище изразява несъгласие с предложението за съкращаване на правомощията на главния прокурор. Надзорът, законността и методическото ръководство са необходими правомощия на главния прокурор, каза Пашкунова. Тя посочи, че ВСС е против промяната, според която прокуратурата ще участва в граждански дела, само ако става дума за деца или лица, които се нуждаят от закрила.

 

Кадровият орган е против разделянето на ВСС на два съвета. Липсват мотиви, които да водят до това решение. Става дума за бланкетно отразена цел. Тя е труднопостижима чрез формално разделяне, посочи Пашкунова. Според нея редуцирането на броя на прокурорите ще блокира работата на прокурорската колегия, защото те реално ще са трима, в т.ч. с главния прокурор.

 

По думите ѝ няма как обикновено Народно събрание да прави тези промени. Същото се касае и за по-късите мандати на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, добави тя.

 

Атанаска Дишева заяви на свой ред, че е съгласна с някои неща, казани от Пашкунова, и посочи, че става дума за правомощията на главния прокурор. Тя подкрепя разделянето на ВСС.

 

Стефан Петров каза, че по-голямата част от недвижимите имоти на съдебната система са благодарение на ВСС и административните ръководители в минали години. Така той отговори на Дишева.

 

Правосъдният министър Атанас Славов припомни, че Венецианската комисия препоръчва министърът да няма правомощия в кариерно естество в системата, както и да не председателства ВСС.

 

Източник: БТА

Още от "Политика"

От днес България официално е в предизборна кампания

В изборите за НС ще участват 32 политически формации - 20 партии, един независим кандидат и 11 коалиции, а в изборите за ЕП ще участват 31 политически формации - 20 партии, един независим кандидат и 10 коалиции

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени