Йорданка Фандъкова: Най-важно е да гарантираме отоплението в училищата и детските градини

Големият град има предизвикателства, но и потенциал. Когато има ясни цели и приоритети, работата върви, добави тя

Йорданка Фандъкова
Йорданка Фандъкова Източник: Zonanews

 "За зимния сезон газ ще има. Най-важно е да гарантираме отоплението в училищата и детските градини, не очаквам проблем. Подписан е договор между "Булгаргаз" и "Топлофикация" с който се гарантира наличието на достатъчни количества газ и за 2023 година", заяви в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ кметът на София Йорданка Фандъкова, която честити празника на столицата на всички.

 

Големият град има предизвикателства, но и потенциал. Когато има ясни цели и приоритети, работата върви, добави Фандъкова. "Имаме гъвкави екипи, които да реагират на инциденти. Преди 5 години създадохме с Краси Димитров един малък екип от 4 човека и 1 автомобил, които да реагират на кризи. Днес са 40 човека, много техника и автомобили, нашето звено е много гъвкаво, оборудвано, хората са обучени. 10 минути след обаждането за наводнението в Каравелово, хората тръгнаха натам, спасиха 36 човека, но не оголихме София. Превенцията е важна - 100 км речни корита почистваме годишно в столицата", добави  кметът на София.

 

По думите ѝ не се предвижда намаляване на уличното осветление, като икономии могат да се правят единствено в административните сгради. "Всички усещаме покачването на цените, над 18% е инфлацията, тя се отразява и на бюджета на столицата. Най-важно е да гарантираме отоплението на училищата и детските градини. Основно са с централно отопление. Затова беше важно да гарантираме, че ще има газ за "Топлофикация". Това беше първата ми задача при разговорите с министъра на енергетиката. Подписахме договора с "Булгаргаз" и "Топлофикация", с който се гарантира газ за 23 година. Няма да оставим децата без отопление, ще пестим от административните сгради, но не и в училищата и детските градини", подчерта Йорданка Фандъкова.

 

"Ново увеличение не е решение, трябва да се търси начин за компенсации заради високата цена на газа. "Топлофикация" ще продължава да трупа дългове, дали ще стане държавна е въпрос на разговори, преговори, сметки, важно е да остане публична собственост, не се коментира вариант на приватизация", допълни Йорданка Фандъкова.

 

Тя подчерта, че е необходимо да се реализира планът за модернизация на топлинното дружество.

 

Още от "Политика"

Силви Кирилов приема оставката на Обществения съвет за Национална детска болница

Формираните внушения за липса на прозрачност не допринасят за постигане на по-добър резултат и имат потенциала да засилят общественото недоверие към проект, който българските граждани очакват от години, пишат от МЗ

Прочетете повече прочетете повече

Борисов за срещата с бизнеса: Обсъдихме предвидимостта на икономическата политика, условията за растеж и необходимостта

В централата на ГЕРБ проведохме конструктивен разговор с вицепремиера Томислав Дончев, финансовия министър Теменужка Петкова, представители на МФ и работодателските организации, сред които АИКБ, БСК, БТПП, добави той

Прочетете повече прочетете повече

Пеевски: Асен Василев, в присъствието на Борисов, звъня на Спецов, за да пита за ревизиите срещу мен

По думите на Пеевски, целта на Василев е била да се знае, че всички проверки са приключили, "защото ни е много важно да е ясно, че той няма никакви проблеми"

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: България е стабилен и предвидим икономически партньор в региона, с добри перспективи за бъдещо разви

Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на срещата си с главния изпълнителен директор на Sensata Technologies Щефан фон Шукман

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени