Зафиров: Свиленски и Ченчев отидоха да регистрират БСП с фалшив печат

Новото ляво обединение ще бъде приятната изненада на изборите, смята той

Атанас Зафиров, БСП
Атанас Зафиров, БСП Източник: Zonanews

Упълномощените от Корнелия Нинова да регистрират листите на БСП за предсрочния вот Георги Свиленски и Иван Ченчев са отишли в ЦИК с фалшив печат. Това обясни и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров по NOVA NEWS. Той определи актът на регистрация в деня и часа, в който ВКС трябваше да се произнесе за ръководството на партията, като "демонстрация" в контекста на опитите за саботаж и обезсилване на БСП и лишаване на партията от участие в изборите.

 

Коментар от него дойде и относно джентълменското споразумение, предложено от Бойко Борисов. Лидерът на ГЕРБ видя БСП като възможен партньор в бъдещо управление. "Не беше много джентълменски начинът, по който го направи. Затова го определих като предизборна въдица и капан, в който ние няма как да се хванем", подчерта Зафиров.

 

И допълни: "Парламентарно представените партии явно добре са усвоили механизма за печелене на гласове и за влизане в парламента. Това не е толкова трудно, когато гласуват по-малко от половината имащи право на глас. Другият голям урок – какво се прави след изборите – видимо не е усвоен. Това се дължи на егоцентризма на големите партии, тези които печелят изборите", е мнението му.

 

Според него част от този ненаучен урок е продължаващият опит да се правят "предизборни пазарлъци" кой с кого ще управлява. "Участието в такъв разговор гарантира още едни предсрочни парламентарни избори. Това са залъгалки, които няма как да намерят хранителна среда. Още повече, ние сме последователни в нашето поведение – имаме решение на колективните органи", категорично заяви Зафиров.

 

Той смята, че е подозрително това, че само дни, след като са обявили голямото ляво обединение, са заваляли "всички тези неприлични предложения, които целят да всеят смут и недоверие в хората" и да ги спрат. И беше категоричен, че няма да участват в този разговор.

 

Като "джентълменска" определи постъпката на Борисов с изказването му, че разговори с БСП не са водени. "Привидя ми се подаване на топката между Борисов и Нинова. Много бързо някак се подаде тази топка. Борисов има интерес от това Нинова да ръководи процесите в БСП. Има интерес да има слаба социалистическа партия, удобна, манипулириема, лесно уязвима. Която не представлява никаква заплаха на поредица от избори", каза още Зафиров.

 

По думите му новото ляво обединение ще бъде приятната изненада на изборите. Амбициите са им да спечелят предсрочния вот или да бъдат основна опозиционна сила в следващото Народно събрание. Програмата им щяла да стъпи на социалните права. Борбата с корупцията също била основен акцент в нея, ще предложат и конкретни механизми за това. Развитието на икономиката също е сред приоритетите на новото ляво обединение.

 

И.ф. председател на БСП счита, че има огромна маса от негласуващи, сред тях лявомислещи, които не виждали смисъл и алтернатива заради напрежението при левите. "Сега смисълът на това обединение е да дадем надежда на тези хора и увереност, че лявото е единно. Говорим за истинско обединено ляво", каза той.

 

Зафиров е категоричен, че след изборите трябва да има диалог. Готови са именно на такъв, но след като видят как партиите ще се подредят. И ако колективните им органи преценят, че България има нужда от това. "Още едни предсрочни избори рискуват да родят някакви парламентарни чудовища и да изкривят парламентаризма", предупреди той.

 

Едно бъдещо мнозинство трябвало да има волята да излъчи равноотдалечен премиер, смята и. ф. председател на БСП. Така щяло да стане ясно дали партиите успяват да надмогнат своя егоцентризъм и тяснопартийни интереси. "Видимо е, че няма политическа сила, която може да спечели самостоятелно доверието на избирателите", е мнението на Зафиров.

 

Надеждата му е въпросът със субсидията на БСП да бъде решен. "От два месеца не получаваме субсидия заради опитите за саботаж от страна на Нинова. Днес подадохме изискуемите документи в Министерството на финансите и се надяваме със средствата от субсидията да финансираме участието си в изборите", обясни той.

 

Дълговете на партията по думите му били сериозни, а БСП се намирала в тревожно финансово положение. Част от субсидията щяла да отиде в НАП за покриване на задължения, генерирани от неплащане на социални осигуровки.

Още от "Политика"

ГЕРБ: Радев защитава руската геополитическа пропаганда, артикулира митове, че руското православие има принос за освобожд

Правителството създава впечатлението, че когато Европа се опитва да ограничи руското влияние, България застава до Русия, заяви от трибуната на НС бившият външен министър Даниел Митов

Прочетете повече прочетете повече

Андрей Ковачев: Само през 2024 г. сме реализирали продажби за 3 млрд. евро на отбранителна и военна техника

По отношение на 21-и пакет санкции за Русия евродепутатът от ГЕРБ-СДС заяви: "Категорично ограничиха възможността на Руската федерация да напредне"

Прочетете повече прочетете повече

Проф. Константинов: До 10 000 евро могат да се увеличат "замразените" депутатски заплати

Имаме 4 200 евро основна заплата. Като прибавите двете трети допълнителни средства, сумата става около 7 хиляди евро. След това идват и други плащания - стигаме до около 10 хиляди евро на човек, посочи експертът

Прочетете повече прочетете повече

Георг Георгиев попита Радев и Чамова: С какво е важен руският патриарх за България, че сме готови да блокираме санкциите

До момента последователната българска позиция винаги е била съгласувана с интересите ни, но и на съюзите, в които членуваме, добави бившият външен министър

Прочетете повече прочетете повече

Кремълската шпионска групировка в МС на България в действие: Подкрепяме санкциите на ЕС срещу Русия, но не и за патриарх

Това каза външният министър Велислава Петрова в Народното събрание, преди да се включи в редовното заседание на ресорната комисия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени