Захариева: Ще обявяваме за персона нон грата всеки следващ руски дипломат, който не спазва правилата

Действията на Северна Македония са недопустими, смята вицепремиерът

Екатерина Захариева
Екатерина Захариева Източник: NOVA

"Разследването на службите се води от няколко месеца. Защитата на националния интерес и опазването на нашите държавни тайни е приоритет за нас. Възмутена съм от поведението на българите, които са предавали страната си. Ние няма да правим компромис с националната ни сигурност. Считам, че обществото трябва да знае това. Дело с толкова голям обществен интерес трябва да бъде показано”. Това заяви в "Неделята на NOVA" външният министър Екатерина Захариева. Ставало дума за действащи офицери и това е трябвало задължително да бъде обявено публично, добавя тя.

"Осем са вече руските дипломати, които са обявени за persona non grata. Това не е приятно, но друг изход няма. Всеки следващ също ще бъде обявен за такъв, ако не спазва правилата", каза още Захариева. По нейните думи тепърва ще бъде направен анализ за типа на информацията, която е била изнасяна от страната в посока Русия.

 

"Словенският институт за международни изследвания е НПО, с договор за три години с правителството на Република Северна Македония за 1000 евро месечно, трима бивши съветници на Заев са в ръководството. Мисля, че вече започват да се преминават всички граници. Все още чакаме реакцията на Северна Македония. Ние много пъти сме им казвали, че нещата няма да се случат по този начин. Те трябва да спрат кампанията си срещу България", каза Захариева. По нейните думи действията на Скопие са недопустими. Тя коментира и спрените книги на границата вчера: "Очевидно те не искат оригиналите на тези книги да бъдат там и хората да ги прочетат". Екатерина Захариева добави, че 465 са секциите в чужбина за предстоящия вот. Почти 100 повече от тези на предните парламентарни избори.

Още от "Политика"

ГЕРБ: Радев защитава руската геополитическа пропаганда, артикулира митове, че руското православие има принос за освобожд

Правителството създава впечатлението, че когато Европа се опитва да ограничи руското влияние, България застава до Русия, заяви от трибуната на НС бившият външен министър Даниел Митов

Прочетете повече прочетете повече

Андрей Ковачев: Само през 2024 г. сме реализирали продажби за 3 млрд. евро на отбранителна и военна техника

По отношение на 21-и пакет санкции за Русия евродепутатът от ГЕРБ-СДС заяви: "Категорично ограничиха възможността на Руската федерация да напредне"

Прочетете повече прочетете повече

Проф. Константинов: До 10 000 евро могат да се увеличат "замразените" депутатски заплати

Имаме 4 200 евро основна заплата. Като прибавите двете трети допълнителни средства, сумата става около 7 хиляди евро. След това идват и други плащания - стигаме до около 10 хиляди евро на човек, посочи експертът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени