Запалиха културния център "Иван Михайлов" в Битоля

В рамките на няколко месеца това е поредно посегателство срещу български културни центрове в РС Македония

Опожареният български културен център в Битоля
Опожареният български културен център в Битоля

Рано тази сутрин бе подпален Културният център "Иван Михайлов" в град Битоля, в РС Македония, предаде БГНЕС. Инцидентът е станал в ранните часове на деня.

 

Центърът стана обект на медийно внимание след официалното си откриване преди два месеца. На церемонията присъстваха премиерът Кирил Петков и вицепрезидентът Илияна Йотова, които бяха посрещнати с обидни думи от местни жители. А изборът на име на клуба предизвика гневни реакции на македонския политически елит.

 

От Външно министерство съобщиха, че днес министър Теодора Генчовска ще посети мястото на инцидента и ще проведе разговор с представителите на сдружението. Тя е на посещение в югозападната ни съседка по покана на колегата си Буяр Османи с цел продължаване на диалога относно отворените двустранни въпроси, свързани с Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.

 

Министерството на външните работи на Република Северна Македония остро осъди акта на умишлено опожаряване на входа на центъра.

 

"Този вандализъм е поредното доказателство, че има много актьори, които са против напредъка в отношенията между Северна Македония и България и нашето общо европейско бъдеще", се казва в становището, цитирано в медии на РСМ. "Това престъпление не е извършено случайно на този ден, когато двете страни ще установят диалог за преодоляване на отворените въпроси по пътя на европейската интеграция на Северна Македония".

 

"Компетентните органи на страната полагат усилия за откриване на извършителя на този вандалски акт", съобщиха от МВнР в Скопие. Прокуратурата в Битоля направи оглед на опожарения културен дом.

 

В рамките на няколко месеца това е поредно посегателство срещу български културни центрове в РС Македония, след като през януари премиерът Кирил Петков посети страната с амбицията да надгради отношенията между двете държави, което да позволи до края на юни София да подкрепи преговорната рамка на Скопие с ЕС.

Още от "Политика"

Проф. Константинов: До 10 000 евро могат да се увеличат "замразените" депутатски заплати

Имаме 4 200 евро основна заплата. Като прибавите двете трети допълнителни средства, сумата става около 7 хиляди евро. След това идват и други плащания - стигаме до около 10 хиляди евро на човек, посочи експертът

Прочетете повече прочетете повече

Георг Георгиев попита Радев и Чамова: С какво е важен руският патриарх за България, че сме готови да блокираме санкциите

До момента последователната българска позиция винаги е била съгласувана с интересите ни, но и на съюзите, в които членуваме, добави бившият външен министър

Прочетете повече прочетете повече

Кремълската шпионска групировка в МС на България в действие: Подкрепяме санкциите на ЕС срещу Русия, но не и за патриарх

Това каза външният министър Велислава Петрова в Народното събрание, преди да се включи в редовното заседание на ресорната комисия

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени