Зеленски: Действията на руските нашественици са същите като на терористите от "Ислямска държава"

Той коментари задържането от руските окупатори на кмета на Мелитопол Иван Фьодоров

Володимир Зеленски, президент на Украйна
Володимир Зеленски, президент на Украйна Източник: Пресслужба на Президента на Украйна
Руските окупатори преминаха към нов етап на тероризъм - арестуваха кмета на град Мелитопол, който е почти заличен вследствие на варварските бомбардировки на руската авиация и артилерия. 
 
Това съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски във видеообръщение. Той отбеляза, че в петък руските окупатори са задържали кмета на Мелитопол Иван Фьодоров, който мъжествено защитава Украйна и своите съграждани. 
 
"Очевидно е, че това е признак на слабост от страна на нашествениците. Те не срещнаха никаква поддръжка на нашата територия. Години наред се самозалъгваха, че някой в Украйна ги очаква. Те не намериха колаборационисти, които да предадат града си и властта в техни ръци", обави Зеленски. 
 
По думите му, поради това руските окупатори са преминали към нов стадии на терор, когато "се опитват физически да ликвидират представителите на законната местна украинска власт". 
 
Зеленски добавя, че във  всяка демократична държава е ясно, че избраният кмет на даден град е истинският представител на народа.
 
"Вероятно в Русия за годините на автократична власт са отвикнали от подобно мислене. Там смятат, че кметът - това е просто един началник, който лесно може да бъде премахнат и това не означава нищо", коментира украинският президент. 
 
"Но тук е Украйна. Тук е Европа. Ние живеем в демократичен свят. Поради това похищаването на кмета на Мелитопол е престъпление не само срещу конкретния човек. Не само срещу конкретната община. И не само срещу Украйна", допълни той. 
 
"Това е престъпление срещу демокрацията като такава. И Ви уверявам, че за това ще разберат 100 % от гражданите на всички демократични държави. Действията на руските нашественици ще бъдат приравнени към действията на терористите от ИГИЛ (Ислямска държава, бел. ред.)", подчерта Зеленски. 
 
 

Още от "Политика"

В спокойна обстановка започна балотажът на избора за кмет на димитровградското село Черногорово

На 12 октомври до балотаж достигнаха кандидатите на ГЕРБ Лидия Молева, която събра 193 гласа, и Христина Статева от Движение за права и свободи, за която вота си дадоха 148 души

Прочетете повече прочетете повече

Президентът на Унгария Тамаш Шуйок ще бъде на официално посещение в България

Тамаш Шуйок ще посети Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян. Там ще бъдат представени изложбата "В памет на едно обаяние" и музикално-поетичен концерт, посветени на Деня на българо-унгарското приятелство

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени