Желязков даде едномесечен срок на пътните агенции да се справят с катастрофите, после започва да уволнява

Като първа конкретна стъпка той обяви, че в петък ще се проведе национално съвещание на МВР с участието на всички областни дирекции, насочено към подобряване на организацията на пътния контрол и ефективността на проверките

Заседание на кабинета "Желязков"
Заседание на кабинета "Желязков" Източник: Пресцентър на МС

Премиерът Росен Желязков постави едномесечен срок на всички отговорни институции да постигнат видим напредък в борбата с войната по пътищата. Той настоя за реални резултати – по-добра координация, засилен контрол, ефективни проверки и действия, които да се усетят пряко от гражданите.

 

Желязков предупреди, че ако в рамките на един месец не бъде постигната осезаема промяна, която да бъде усетена от обществото, ще предложи структурна реформа в системата за управление на пътната безопасност. Тя ще обхване Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", Пътна полиция и Държавната агенция по пътна безопасност.

 

Обявените мерки бяха представени в началото на днешното заседание на Министерския съвет, непосредствено след съвещание, свикано от премиера с ръководствата на Министерството на вътрешните работи, Министерството на финансите, Агенция "Митници", Пътна полиция и Националната агенция за приходите.

 

"Последните инциденти показват, че въпреки наличния потенциал на съществуващата организационна структура, реакциите остават стихийни и ситуационни. Това е недопустимо", заяви премиерът Желязков.

 

Като първа конкретна стъпка той обяви, че в петък ще се проведе национално съвещание на МВР с участието на всички областни дирекции, насочено към подобряване на организацията на пътния контрол и ефективността на проверките.

 

В срок от един месец премиерът възложи на вицепремиера Караджов, както и на министрите на регионалното развитие Иван Иванов, на електронното управление Валентин Мундров, на вътрешните работи Даниел Митов и на председателя на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Малина Крумова да възстановят дейността на Националния координационен център.

 

"В момента в този център участват само представители на МВР, което силно ограничава неговата ефективност. Необходима е реална координация между институциите – обмен на информация, данни и ресурси. До момента това не се случва с нужната решителност, въпреки неколкократните ми напомняния", подчерта още премиерът.

 

Още от "Политика"

Премиерът Росен Желязков към българските олимпийци по природни науки: С такива светли умове като Вашите бъдещето на Бълг

Деветте национални отбора по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрономия, география и изкуствен интелект участваха и спечелиха общо 39 медала от международни олимпиади

Прочетете повече прочетете повече

Най-после: Парламентът ограничава ролята на президента при избора на шефове на ДАНС, ДАР и ДАТО

Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред подкрепи на първо гласуване председателите на ДАНС, ДАР и ДАТО да се избират с решение на НС и да не се назначават с указ на президента

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени