Масовата рашистка пропаганда на т.н. "традиционни ценности" и призивите за създаване на семейства, изразени от руски чиновници, вкл. от обкръжението на диктатора Путин, се оказаха безсилни да вдъхновят руснаците да сключват повече бракове и да раждат повече деца.
Броят на браковете в Русия продължава да намалява и в края на септември 2024 г. спадна до своя минимум за 18 години налична статистика. През месеца службите по вписванията са регистрирали 91 927 брака - с 16%, или почти 17 хиляди, по-малко, отколкото през септември 2023 г., показват данните на Росстат, цитирани от The Moscow Times.
Кумулативният общ брой за януари-септември, според официалната статистика, показва, че в Руската федерация са сключили брак 689,8 хиляди двойки. Броят им е намалял с 34,5 хиляди, или 5%. Това е истински антирекорд в историята на страната, ако изключите периода на пандемията от 2020 г.
Броят на браковете в Русия непрекъснато намалява след анексирането на Крим, последвано от западни санкции и най-дългия период на спад на реалните доходи от 90-те години на миналия век. Ако през 2006-2013 г. в страната се появяват 1,1-1,3 милиона нови семейства годишно, то до 2016 г. тази цифра спада до 985 хиляди, а миналата година - до 945 хиляди.
Следва спадът на раждаемостта, която миналата година достигна своя минимум от 1999 г. насам: в страната са родени 1,264 милиона бебета - с една трета по-малко от 2014 г. През първите девет месеца на тази година раждаемостта е намаляла с още 3,5% до 920,2 хиляди деца.
В края на 2023 г. диктаторът Владимир Путин обяви "най-трудните демографски предизвикателства" за Русия и призова гражданите да имат 7-8 деца, както е било в Древна Русия. "Многодетните семейства, голямото семейство трябва да се превърнат в норма, начин на живот за всички народи на Русия", подчерта Путин. През януари 2024 г. Путин заяви, че семействата трябва да бъдат създадени възможно най-рано, а през юни заяви, че "не може да има нищо по-важно за държавата от укрепването на семейството".
За да спре плъзгането на Русия в демографската дупка, която заплашва да намали населението й до нивата от края на 19 век, Кремъл стартира националния проект "Демография", обещавайки да похарчи 6 трилиона рубли за мерки за подкрепа на семействата с деца. Според плана на правителството общият коефициент на плодовитост (средният брой деца на жена) трябва да се увеличи до 1,6 до 2030 г. - най-високото ниво от последните години на Съветския съюз.