През втората година от войната в Украйна частните наркологични клиники в Москва регистрират рязко увеличение на броя на пациентите с новодиагностицирана алкохолна зависимост. Така например в "Клиниката на д-р Исаев" миналата година е имало с 44% повече такива пациенти, отколкото през 2022 година.
"По всяко време, по време на криза, винаги е имало увеличение на консумацията на алкохол - хората търсят някакво спокойствие, забрава", казва Руслан Исаев, психиатър, нарколог, началник на наркологичната и психиатрична клиника на д-р Исаев.
Лечебните заведения припомниха, че преди това забележимо увеличение на консумацията на алкохол и в резултат на това заявките за лечение на наркотици паднаха по времето на пандемията от коронавирус. Така през 2019 г., в сравнение с 2018 г., увеличението на броя на пациентите с алкохолизъм, открити за първи път, е 10% в "Клиниката на д-р Исаев", в клиника "Маршак" - 18%, в клиника "ПроМед" - 13%.
След началото на войната в Украйна броят на повторните посещения на пациенти също се е увеличил, казва Дмитрий Вашкин, лекар в клиника "Маршак". "Хората изпитаха стрес, тревожност и това провокира рецидиви на зависимост", обясни той.
Броят на оплакванията от алкохолна зависимост нараства от пет години и е около 15% годишно, казва Мария Кулинская, генерален директор на наркологичната клиника "ПроМед". "Алкохолът се превръща в "бягство" от реалността, в начин за борба със страха и несигурността за бъдещето", добави тя.
В същото време през 2024 г. тенденцията продължава: през първото тримесечие на 2024 г. броят на обжалванията се е увеличил с 20% в сравнение със същия период на миналата година.
Статистиката за продажбите на алкохол също говори за алкохолизирането на населението. През 2023 г. те се оказаха рекордни за последните девет години: до 8 литра чист алкохол на един потребител на възраст над 15 години, изчислиха анализатори на проекта "За да бъдем точни", сметнати въз основа на данни от Росстат, Росалкоголрегулирование и Министерството на здравеопазването.
Преди това показателят систематично намаляваше: например през 2007 г. се е падало по 11 литра чист алкохол на потребител, а до 2017 г. - вече 7 литра.
В същото време, според тях, реалното ниво на потребление може да е с почти една трета по-високо от това, показано от официалната статистика. Косвено това се доказва от данните за смъртността, честотата на алкохолните психози и разликата между продължителността на живота за жените и мъжете през годината, която се разглежда.
По-рано руският министър на здравеопазването Михаил Мурашко призна, че през 2024 г. спадът в консумацията на алкохол е спрял. "Загрижени сме за това, защото в предишни години наблюдавахме активна тенденция за намаляване на потреблението", каза министърът.
Източник: The Moscow Times