Forbes: Украйна създава нови механизирани бригади, очаквайки войната да продължи и през 2025 година

От миналата есен украинската армия е сформирала 10 нови бригади: четири механизирани, пет пехотни и една егерска

Украински военни
Украински военни Източник: Facebook

Украинската армия започва сформирането и подготовката на нови механизирани бригади. Това е знак, че украинските лидери не очакват войната на Русия срещу Украйна да приключи скоро. Но може да минат месеци, преди първата от новите бригади от 2000 души да бъде попълнена - и месеци повече, преди бригадите да бъдат готови за битка. Това пише в свой материал сп. Forbes

 

Militaryland, която следи отблизо структурата на украинската армия, получи снимки, за които се твърди, че показват обучаеми от новата 160-а механизирана бригада. Новите механизирани бригади ще бъдат обучавани в други страни и ще се привлекат много новобранци сред украинците, живеещи там.

 

Съобщава се, че 160-та механизирана бригада е на учение в Полша. Създаването на нови бригади зависи от две неща: успешна мобилизация и продължаваща външна подкрепа за военните усилия на Украйна. Мобилизацията е източникът на комплектуване на нови бригади. Западните съюзници вероятно ще осигурят по-голямата част от нужните тежки оръжия.

 

Формирането на бригадите става три месеца след завършване на предишното увеличение на армията. От миналата есен украинската армия е сформирала 10 нови бригади: четири механизирани, пет пехотни и една егерска.

 

Най-лесно се набират пехотни бригади - те се возят предимно на камиони. Егерската бригада е средно тежка сила, която се състои от камиони и леки бронирани машини. Механизираните бригади са най-тежки: те се возят на верижни и колесни бронирани машини и обикновено имат рота от поне дузина танкове.

 

Не е ясно колко бригади сформира армията в момента и какви ще бъдат те. Може да има до 10. На хартия 10 бригади се нуждаят от поне 20 хиляди войници. Украинският закон за мобилизация, който влезе в сила през май, има за цел да привлече още половин милион души във въоръжените сили чрез намаляване на наборната възраст от 27 на 25 години, добавяне на наказания за избягване на призовка и предоставяне на повече стимули за доброволците.

 

Различни сухопътни сили - морска пехота, национална гвардия и специални части на граничния патрул - контролират около 100 бойни бригади и съставляват по-голямата част от военния персонал. Сухопътните сили претърпяха по-голямата част от бойните загуби на Украйна, включително потенциално 60 000 убити (изчисленията са на Forbes).

 

Украйна трябва да мобилизира достатъчно войски, за да компенсира загубите, както и да добави войски за новите бригади и всички поддържащи части, от които се нуждаят. Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи в страна от едва 38 милиона (според изчисленията на Forbes), която вече поддържа милионна армия.

 

Не напразно Министерството на отбраната на Украйна планира да привлече наборници от голям резерв от украинци, живеещи в чужбина. Около 768 000 украински мъже на възраст от 18 до 64 години са получили временна закрила в страните от Европейския съюз към края на миналата година, според данни на ЕС, получени от Associated Press.

 

Получаването на бронирани машини може да бъде също толкова трудно и не е ясно дали Украйна ще успее да го направи без продължаваща външна подкрепа. Една механизирана бригада изисква няколкостотин единици техника, включително танкове, бойни машини, гаубици, реактивни системи за залпов огън, системи за противовъздушна отбрана, техника и камиони.

 

Десет бригади ще имат нужда от хиляда превозни средства. За да се постави това в перспектива, през първите 29 месеца от широкомащабната война съюзниците на Украйна обещаха около 12 000 превозни средства за военните усилия. Не всички от тези превозни средства са достъпни за новите формирования: те компенсират приблизително 6400 единици загубено оборудване.

 

"Може да минат шест месеца или повече, преди новите бригади да са готови за бой. С други думи, това са бригадите за 2025 г. - части, които биха могли да се бият в четвъртата година на пълномащабна война", отбелязва изданието.

Още от "Разкрития"

Откраднал ли е Ахмед Доган 30 милиона лв. от ББР? В схемата с кредита на Гайтански става дума за най-елементарна кражба

На 31.03.2021г. "Кристална вода" АД погасява задължението на "ТЕЦ Варна" АД към ББР в размер на 26.7 млн. лева. Към онзи момент Ахмед Доган е мажоритарен собственик 

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени